Ministr Hladík: Zájem o fotovoltaiku neupadá, navzdory insolvenci Malina Holdingu

Zdroj: KDÚ-ČSL

Nešťastná kauza

Padlý dodavatel střešních fotovoltaických elektráren EMH dluží stovkám českých domácností za nedodané soláry v minulosti. Od května je Malina v insolvenci s návrhem na povolení reorganizace společnosti. 

V minulosti na stavbu solárů a tepelných čerpadel vybrala společnost EHM od klientů zálohy za zhruba 1,5 miliardy korun, přičemž dlouhodobě neplní své závazky v rozsahu 40 procent. Mnohým jejím klientům došla trpělivost s tím, že společnost řadě českých domácností dosud nenainstalovala slibované a již částečně zaplacené solární elektrárny.

Podle ministra Hladíka se jedná o naprosto nešťastná záležitost. „My jsme všem, kteří mají u EHM peníze a jejich zakázka se nerealizovala, prodloužili možnost čerpání dotace. V případě EHM to samozřejmě nejsou peníze státu, jsou to peníze těch lidí. Finance od nás totiž dostávají až po dokončení projektu,“ řekl Hladík.

„Na druhou stranu z dat o čerpání dotací z programu Nová zelená úsporám je vidět, že zájem o fotovoltaiku neupadá,“ doplnil Hladík.

Zvýhodněné úvěry

Od příštího roku budou stavební spořitelny nabízet zvýhodněné úvěry, které budou určena na projekty úspory z dotací z programu Nová zelená úsporám jako jsou  fotovoltaika či tepelná čerpadla.

Podle Hladíka stát zvažuje dva možné scénáře. „Buď budou zájemci postupovat úplně stejně jako teď. To znamená, že si najdou informaci na příslušných webových stránkách, podají veškeré žádosti a dokumenty elektronickou formou a projekt jim bude proplacen po jeho dokončení. To je současný stav, který je vhodný pro ty, kdo mají naspořeno statisíce, aby mohli jít do rekonstrukce,“ řekl Hladík.

Druhým způsobem pro zájemce, kteří naspořeno nemají, bude pomoc formou zvýhodněných úvěrů od stavebních spořitelen.

„Ty se zavázaly, že každému, kdo přijde na jejich pobočky, podají základní informace o možnostech dotací a vypočtou možnou kombinaci půjčky a dotace. Pokud tak zájemci učiní, načerpají od spořitelny veškeré finanční prostředky na úpravy. Když dostane dotace, tak se mu tato částka odečte z půjčky. Pokud mu například spořitelna propočte, že na projekt potřebuje 800 tisíc korun, tak od spořitelny dostane celou sumu, ale půjčka bude jen 400 tisíc, protože spořitelně se pak převede po splnění podmínek ta dotace,“ upřesnil Hladík.