Ministr Hladík: Investiční podpora pro nové soláry bude dále pokračovat, navzdory balíčku úsporných opatření
Úsporná opatření vs. soláry
Součástí vládního úsporného balíčku je mimo jiné i omezení státních dotací, a to ve výši zhruba čtyřiapadesáti miliard korun. Škrty se nejvíce dotknou resortu průmyslu anebo zemědělství. Podpora investic do nových FVE nebo tepelných čerpadel z emisních povolenek bude dále pokračovat.
Na rozdíl od provozní podpory pro FVE z let solárního boomu, které hodlá vláda osekat až o 18 miliard, se podle ministra životního prostředí Petra Hladíka (KDU-ČSL) se škrtání velké části národních dotací nedotkne programů jeho resortu.
Podpora investic do nových obnovitelných zdrojů je jednorázová a je v současnosti financována z peněz emisních povolenek. Zatímco provozní podpora pro FVE v minulosti se platí z ceny elektřiny v účtech spotřebitelů.
„Programy ministerstva životního prostředí se nebudou omezovat, rušit, nebo krátit ani v budoucnu. Za to „dám ruku do ohně.“ Úspory plánuje podle vládního plánu hledat pouze na provozních a personálních výdajích ministerstva,“ uvedl Hladík.
Pozitivní dopady
Investiční podpora do nových obnovitelných zdrojů z emisních povolenek nezatěžuje státní rozpočet a zásadním způsobem přispívá ke zvládání energetické krize kvůli tomu, že dojde k lepšímu zateplování domů, instalaci fotovoltaických panelů a úspoře na straně domácností a podniků.
„Finanční prostředky z emisních povolenek dáváme do Modernizačního fondu či programu NZÚ a odsud je dáváme jako investiční pobídky na modernizaci energetiky, teplárenství, veřejné správy a jako v podobě dotací lidem. Jsou to investiční dotace na snížení energetické náročnosti,“ řekl Hladík.
„Pokud v této činnosti nebude pokračovat, pak budeme výrazně zaostávat za zbytkem Evropy. Takto se chová celá Evropa, a takto se musíme chovat i my,“ zdůraznil Hladík.
Emisní povolenky slouží k narovnání trhu, protože pouze oceňují neekonomické dopady spalování fosilních paliv, náležitě je ocenit a pak přesouvat výnosy směrem do investic do nových obnovitelných zdrojů. „Je potřeba si uvědomit, že to neznamená, že se budou investovat peníze, které by šly mimo státní rozpočet. Je to také o tom, že pokud se tyto peníze investují, tak to zpětně přináší do státního rozpočtu ekonomické benefity a vybere se více daní,“ řekl zástupce hnutí Duha Jiří Koželuh.