Ministr: Střechy pro fotovoltaiku nestačí. Je nutné rozvinout agrivoltaiku

Německý ministr hospodářství a životního prostředí Robert Habeck minulý týden navštívil nově instalovanou agrivolatickou instalaci společnosti Sunfarming GmbH v Německu. Podle ministra je agrivoltaika vhodnou cestu v Německu, jak ztrojnásobit instalovanou kapacitu v solárních elektrárnách do roku 2026. 

O perspektivách agrivoltaiky v Česku se bude diskutovat na konferenci Smart Energy Forum v Praze.

Zdroj: SunFarming

Střechy stačit nebudou

„Při rozšiřování fotovoltaiky v Německu stojíme před obrovským úkolem- na naší cestě ke klimatické neutralitě je nutné do roku 2026 ztrojnásobit instalovaný výkon ve fotovoltaice,“ prohlásil ve svém komentáři Habeck.

„Jak toho dosáhneme? Pouze naše střechy stačit nebudou. Musíme využít i nevyužívané plochy  a také agrivoltaiku na zemědělské půdě,“ dodal Habeck.

Ministr Habeck si minulý týden v Braniborsku prohlédl jednu z mnoha agrivoltaických instalací, které v Německu vznikají.

„V praxi jsem viděl inteligentní kombinaci udržitelné solární energie a regionální produkce potravin v braniborském Rathenowě. Zde nedochází ke konkurenci mezi zemědělstvím a energetikou. Obojí zde funguje v symbióze,“ dodal Habeck.

Další výhody

Podle Habecka agrivoltaika nabízí další výhody. Samotné zastřešení fotovoltaickými panely umožňuje zachytávání a rozvod vody pro ekologičtější pěstování ovoce či zeleniny.

„Jablka, která se při běžném pěstování často musí chemicky ošetřovat, rostou pod solárními panely dobře chráněná a jsou dobře zavlažována. Rostliny mohou být lépe chráněny před následky klimatické krize, jako je krupobití nebo sucho. Pod solárními panely se v celoročním venkovním ustájení cítí dobře také krávy a telata,“ zdůraznil Habeck.

Oproti tradičním elektrárnám jsou agrivoltaické systémy draží, ale umožňují dvojí využití půdy. Jejich konstrukce jsou obvykle vyšší a používají se zde polotransparentní panely, které vyrábějí o něco méně elektřiny, protože panely musí stále vykazovat mezery mezi články. Díky dvojímu využití je však agrivoltaická technologie ekonomicky výhodná.

„Je také možné jednoduše ponechat prostor pod panely ladem a nepěstovat zde vůbec nic. Půda pod solárními panely se může přirozeně regenerovat, a navíc je to pro zemědělce ziskové, neboť mají příjem z prodeje solární energie. Vyrábíme současně zelenou elektřinu a zároveň můžeme přírodě vrátit půdu do rovnováhy,“ řekl Habeck.

Pojďme s fotovoltaikou na pole

„Bylo pro mne příjemným zážitkem vidět, jak se v praxi nové zákony na podporu OZE a nové technologické koncepty stávají realitou. Brzy odstraníme další překážky pro využívání solární energie v Německu a poskytneme nové dotace pro agrivoltaiku,“ dodal ministr Habeck.

Rozvoj agrivoltaiky v Německu má velkou perspektivu podle ministra Habecka.

„Poptávka ze strany zemědělců existuje, zájem o agrivoltaiku je velký. Je to příležitost pro nový druh zemědělství, biodiverzitu a klimatickou neutralitu v symbioze. Pojďme s tím na pole,“ zdůraznil Habeck.

O perspektivách agrivoltaiky v Česku se bude diskutovat na konferenci Smart Energy Forum v Praze.