Ministerstva chtějí podpořit rozvoj agrovoltaiky v Česku

„Chceme podpořit agrovoltaiku jako cestu pro energetickou soběstačnost zemědělců. Vinice, chmelnice a sady bude možné osázet fotovoltaickými panely“, takto se včera na společné pracovní poradě Ministerstva zemědělství a Ministerstva životního prostředí vyjádřil ministr Zdeňek Nekula (KDU-ČSL) a Anna Hubáčková (KDU-ČSL).

Zdroj: Agripv-solutions.de

Nový zdroj obnovitelné energie

Obě ministerstva včera pokračovaly v debatě o společných ekologických tématech zejména v legislativě.

“Jednou z našich společných snah je podpora agrovoltaiky. Vidíme ji jako příležitost pro zvyšování příjmů českých zemědělců a zároveň posiluje naši ambici v cestě za energetickou soběstačností ČR,“ zdůrazňuje ministryně životního prostředí Anna Hubáčková.

Podle sdělení Hubáčkové současná vláda považuje agrovoltaiku za jeden z obnovitelných zdrojů energie, její místo z pohledu ochrany naší nejcennější půdy si v zemědělství umíme teď představit nad trvalými kulturami – na chmelnicích, ovocných sadech či vinicích.

Změny v legislativě

„Pokud jsou FV systémy budovány na půdě patřící do zemědělského půdního fondu, je nutno splnit podmínky ochrany půdy definované zákonem, MŽP proto pracuje na přípravě novely zákona o ochraně zemědělského půdního fondu, abychom sadařům i pěstitelům chmele a vína mohli otevřít tyto zcela nové možnosti,” dodává ministryně Hubáčková.

Podle ministra zemědělství Zdeňka Nekuly je dobrou zprávou, že MŽP hledá cestu, aby pro projekty na instalaci agrovoltaik ve vybraných případech nebyla nutná platba za odvody.

„Tím se zemědělcům podstatně zlevní náklady na celkovou investici, a navíc využijí dotací na fotovoltaiku. Věřím, že celou věc se nám podaří oboustranně vyladit i v nadcházejícím připomínkovém řízení k návrhu novely,“ řekl ministr Nekula.