Milník: Cena solární energie poklesla na 1 cent/kWh v Saudské Arábii

Minulý týden proběhla v Saúdské Arábii další aukce na výstavbu velkých fotovoltaických solárních elektráren. Nejnižší podaná nabídka dosáhla rekordně nízké ceny ve výši 1,04 centu amerického dolaru za kilowatthodinu (tj. cca 22 haléřů/kWh).

Zdroj: GoldBeckSolar

Nový rekord

Rekordně nízká cena solární energie v Saudské Arábii bylo nabídnuta v rámci výstavby 600 megawattového fotovoltaického parku pod názvem „Al Shuaiba PV IP“. Tendr zahrnoval celkem sedm různých solárních projektů v různých částech země o kapacitě 3,6 GW.

Dosažená nejnižší cena 0,0104 USD/kWh představuje nečekaný úspěch solární energetiky, která tak potvrdila své prvenství na poli nejlevnějšího zdroje energie. Saudská Arábie se díky skvělému osvitu a dobře nastavené legislativě na výstavbu se stává jedním z nejatraktivnějších fotovoltaických trhů na světě.

„V celém království vzniknou brzy další projekty v oblasti obnovitelné energie, které oznámíme v pravý čas,“ uvedl Korunní princ Saúdské Arábie Mohammad bin Salman bin Abdulaziz ve svém prohlášení.

Až doposud bylo dosažena nejnižší cena na výrobu solární energie ve výši 0,0135 USD/kWh ve Spojených arabských emirátech v aukci na výstavbu obří solární elektrárny o výkonu 2 GW. K tomu došla na konci dubna 2019. Vítěznou nabídku podalo konsorciem za účasti francouzské energetické skupiny Energie EDF, výrobce panelů Jinko Solar a fondu Arab Masdar.

Další rekordy určitě přijdou

O tendr na výstavbu obřích solárních elektráren v Saudské Arábii byl obrovský zájem. Nabídky podalo 250 uchazečů z celého světa.

Podobného rekordu bylo dosaženo i v Evropě. V polovině roku 2020 v Portugalsku podal nabídku korejský výrobce panelů Hanwha QCells v rámci aukce na výstavbu 300 MWp solární farmy s cenou ve výši 0,01114 €/kWh. Úspěšné firmy v portugalské aukci mají garantované ceny vyrobené energie na dobu 15 let.

Díky technologickému pokroku, který nejlépe právě zachycují aukční mechanismy, za necelé dva roky ceny solární energie poklesly o více než 30 %. Podle portugalského ministra energetiky Joao Galamby solární aukce pomáhají vytvořit nové pracovní místa přispívají ke snížení cen elektřiny. Díky aukcím tak daňoví poplatníci v Portugalsku ušetří více než 550 milionů € během následujících 15 let.

Nová rekordně nízká cena solární energie ve výši 0,0104 USD/kWh v Saudské Arábii představuje historický milník ve vývoji světové solární energetiky. Nemusí mít však dlouhého trvání. Američtí vědci hodlají do roku 2030 dále snížit náklady na výrobu solární energie až o 60 % oproti současnosti. Cena 1 cent za kWh tak rozhodně nemusí být dlouhodobě standardem ve výrobě solární energie.