Miliardář Tykač nepostaví v Británii největší akumulátor na světě

Šestý nejbohatší Čech Pavel Tykač, který ovládá zejména uhelné společnosti, zřejmě nebude realizovat stavbu největšího bateriového úložiště na světě. Český miliardář Pavel Tykač končí spolupráci s čínskými partnery. Jejich britský společný podnik Intergen prodává svá aktiva.

Zdroj: LEAG

Konec spolupráce po 3 letech

„Tykačova“ česko-čínská energetická spolupráce po třech letech končí, jak uvádí portál Seznam Byznys.  Skupina Sev.en Energy miliardáře Pavla Tykače získala v roce 2019 poloviční podíl v nadnárodní společnosti InterGen od kanadských penzijních fondů. Druhou polovinu Intergenu vlastní čínské státní energetické skupiny China Huaneng a Guangdong Energy.

Pavel Tykač si od společného podniku sliboval urychlení rozsáhlejší globální expanze. Jedním se záměru byla výstavba největší baterii světa v Anglii, kterou připravovala vystavět energetická společnost Intergen. Projekt, který odsouhlasilo britské ministerstvo energetiky, měl vyrůst v anglickém Essexu. Díky svému obřímu výkonu ve výši 320 megawatt instalovaného výkonu se ve své době jednalo o největší bateriové úložiště na světě.

Bohužel Tykačova spolupráce  s čínskými partnery v Británii neklapala podle jeho představ. Nakonec se firma rozdělí v podobně prodeje elektráren ve Spojeném království a Austrálii.

„Důvod rozchodu je, že se obtížně potkáváme na společné obchodní strategii. Protože na jedné straně stojí agresivní soukromá firma a na druhé straně státem vlastněný obří podnik ze země, kde vládne komunistická strana. Takže vzájemná souladnost našich priorit není vysoká,“ uvedl Tykač.

Největší baterii v Německu postavil miliardář Křetínský

Skladování energie se stává novým byznysem pro další české investory z klasické energetiky. Do tohoto byznysu zamířil další český miliardář Daniel Křetínský, který ovládá Energetický průmyslový holding (EPH).

Křetínský prostřednictvím svého EPH ovládá českobudějovickou firmu EGEM. V dobách solárního boomu EGEM postavila několik desítek velkých fotovoltaických elektráren v Česku, v roce 2011 pak ale ze solárního byznysu exitovala.

V současnosti EGEM expanduje v branži výstavy obřích bateriových úložišť energie (BESS). Pro další firmu ve vlastnictví holdingu EPH, německou společnost LEAG, začal v červenci 2020 EGEM stavět úložiště o kapacitě 53 MWh.

V ledna 2021 EGEM byla uvedena do provozu tato největší německá stacionární baterie s kapacitou 53 MWh. Tento projekt pod názvem Big Battery Lausitz v současnosti představuje největší evropský BESS, která se nachází  v areálu elektrárny Schwarze Pumpe v jižním Německu ve vlastnictví LEAG.

Big Battery Lausitz zahrnuje 50MW lithium-iontovou baterii s kapacitou 53 MWh . Investiční náklady dosáhly 25 milionů euro. Cílem projektu je poskytování podpůrných služeb (regulace frekvence). V podstatě se jedná o zajištění určitého sjednaného výkonu pro regulaci frekvence a poskytování regulační energie pro provozovatele sítě. Projekt tak přispívá ke stabilitě sítě a také k integraci obnovitelných energie do místní sítě.