Miliardář Křetínský připravuje v Německu projekt největší plovoucí FVE

Nedaleko německého města Chotěbu vzniká na uměle vytvořeném jezeře v místě bývalého hnědouhelného lomu uhelné společnosti LEAG ve vlastnictví českého holdingu EPH, který patří miliardáři Křetínskému, největší německá plovoucí solární elektrárna. Po dokončení v roce 2024 její instalovaný výkon bude činit 21 MWp a roční výroba elektřiny zhruba 20 GWh.

Zdroj: BayWa

Největší instalace v Německu

Podle prohlášení společnosti LEAG již město Chotěbuz schválilo realizaci projektu nové obří plovoucí fotovoltaické elektrárny (PFVE). Nyní může společnost LEAG ještě před koncem letošního roku zažádat o stavební povolení.

S výstavbou této PFVE se počítá na jaře příštího roku. „Přestože bude PFVE zabírat méně než jedno procento z povrchu  jezera Cottbus Ostsee o celkové ploše 1900 ha, přispěje významně ke klimaticky šetrnému zásobování elektřinou v oblasti chotěbuzského přístavu,“ uvedla společnost LEAG v tiskové zprávě.

Díky obrovské rozloze jezera Cottbus Ostsee nebude plánovaná PFVE narušovat pobřeží jezera, které je využívano pro turismus ani plánované lodní trasy. „Plovoucí fotovoltaika je pouze prvním krokem, který společně činíme na cestě k Energiewende. Poté budou v regionu následovat další společné projekty, jako jsou větrné turbíny či tepelná čerpadla, budou následovat,“ uvedl primátor Chotěbuzi Holger Kelch.

Jezero Cottbus Ostsee je uměle vytvořené jezero, které vzniká v místě bývalého hnědouhelného lomu. Po dokončení by se mělo jednat o největší německé uměle vytvořené jezero.

Uvedení do provozu v roce 2024

„S plovoucími fotovoltaickými elektrárnami máme k dispozici technologii s velkým potenciálem, kterou lze bez větších konfliktů postavit na umělých vodních plochách, jako jsou například jezera v minulosti používaná pro povrchovou těžbu uhlí. Připravovaná PFVE na hladině jezera Cottbus Ostsee je díky svému inovativnímu kotevnímu systému a  unikátnímu řešení „vlajkovou lodí“ mezi podobnými instalacemi v Německu,“ řekl výkonný ředitel holdingu ER New Energies Dominique Guillou.

„V regionu Lužicka je mnoho dalších hnědouhelných jezer, která bychom rádi využili pro plovoucí solární elektrárny. Tímto způsobem zpřístupňujeme další potenciál pro realizace energetické proměny v regionu,“ dodal Guillou.

Podle sdělení společnosti LEAG je dokončení výstavby největší PFVE v Německu naplánováno do konce roku 2024. Uvedení do provozu má proběhnout na počátku roku 2025.