Miliardář Křetínský dokončuje projekt největší plovoucí fotovoltaické elektrárny v Německu
Důležitý milník
Projekt plovoucí fotovoltaické elektrárna (PFVE) na největším německém jezeře Ostsee, které vzniklo na místě bývalého hnědouhelného dolu, dosáhl důležitého milníku na cestě k dokončení. V rámci PFVE byla úspěšně dokončena instalace solárních panelů, který se v průběhu června až října upevnilo více než 51 000 na přibližně 1 800 plovácích, jenž byly ukotveny do dna jezera.
Na díle již bylo také instalováno 88 střídačů, osm trafostanic a dva systémy středního napětí. Největší PFVE v Německu tak dosáhla plánované rozlohy přibližně 16 hektarů, což odpovídá přibližně jednomu procentu celkové plochy jezera Ostsee.
Závěrečná etapa projektu
Projekt PFVE nyní vstupuje do další fáze výstavby, kdy se pod dnem jezera Ostsee a podél jeho pobřeží pokládají elektrické a optické kabely. Nejprve budou v hloubce až šest metrů pod dnem jezera položeny dvě trubky mezi fotovoltaickým systémem a pobřežím v délce přibližně 420 metrů.
V každém potrubí bude položen kabel středního napětí 30 kV a optický kabel jako komunikační spojení. Trasa kabelu pak bude pokračovat asi 2 000 metrů mimo jezero podél břehu k rozvodně 110 kV Dissenchen. Práce na pokládce kabelu by měly být dokončeny do prosince.
„Vstupujeme do závěrečné fáze výstavby našeho projektu PFVE. Technologie směrového vrtání HDD nám umožňuje bezpečně vést kabel pro připojení k síti, který bude v budoucnu dodávat solární energii do sítě pro více než 8 000 domácností, pod dnem jezera k fotovoltaickému systému. To nám umožňuje zachovat splavnost jezera v okolí elektrárny,“ říká Dominique Guillou, generální ředitel společnosti LEAG Renewables.
Brzké uvedení do provozu
Podle sdělení EP New Energies elektrárna spustí provoz v zimě 2024/2025. Po svém dokončení bude vyrábět přibližně 29 tisíc MWh elektřiny ročně, a to bez jakéhokoli záboru půdy.
Projekt přináší významnou technologickou inovaci, v níž je potenciál v boji proti přehřívání jezer, které značně ohrožuje dobré životní podmínky organismů, zejména ryb a bakterií v ekosystému.
„S instalovaným výkonem 29 MW bude Cotbusser Ostsee největší plovoucí fotovoltaickou elektrárnou v Německu. Díky kombinaci plovoucí fotovoltaiky, větrné energie a tepelné energie z jezera se může oblast kolem jezera Ostsee u Chotěbuzi stát vzorem pro udržitelné zásobování energií. Jedná se o důležitý milník na cestě EP Corporate Group směrem k udržitelné energetice a nové energetické infrastruktuře,” zdůrazňuje Tomáš David, místopředseda představenstva společnosti EP Power Europe, který odpovídá za obnovitelné zdroje energie ve skupině EP Corporate Group.