Miliardář Gates investuje do průtokových baterií na bázi železa s životností přes 20 let

Nová technologie průtokových baterií představuje zajímavou investiční příležitost pro americké fondy rizikového kapitálu. Investoři nepochybně věří, že právě průtokové baterie nové generace budou hrát v moderní energetice zásadní roli v blízké budoucnosti.

ESS Inc.


Na tento trend sází mimo jiné fondy Breakthrough Energy Ventures zakladatele Microsoftu Billa Gatese a SB Energy japonské investiční skupiny Softbank. Tito investoři před 2 týdny podpořily americký start-upu ESS Inc., do kterého investovali v přepočtu bezmála 700 milionů korun. ESS se zabývá vývojem takzvaných průtočných či též průtokových baterií pro vysokokapacitní uskladnění energie se schopností dosáhnout až 20 000 cyklů nabití-vybití bez zásadní degradace. Tyto baterie mají mít dle vyjádření společnosti životnost přes 20 let.

Hlavní přednosti nové technologie

Průtokové baterie jsou jednou z nejčastěji zmiňovaných alternativ k dosud dominantním lithium-iontovým bateriím. Průtokové baterie se v podstatě skládají ze dvou nádrží, které jsou naplněné elektrolytem proudícím elektrochemickým článkem. K rozhodujícím procesům dochází  u elektrolytu, ten je rozdělen do dvou velkých nádrží Každá nádrž má svoje čerpadlo a vhání elektrolyty do regeneračního palivového článku, kde přes iontoměničovou membránu probíhá chemická reakce. Energie se předává prostřednictvím membrány a je uložena v nádržích s elektrolytem.

Průtokové baterie mají negativní a pozitivní elektrolyt. V současnosti nejrozšířenějším typem průtokových baterií jsou tzv. vanadové-redoxní baterie (VRB) technologie se jedná  o sůl vanadia, která je v různých oxidačních stavech.  Průtok elektrolytu je zajištěn takovým způsobem, aby nedošlo k vzájemnému fyzickému kontaktu mezi elektrolyty z obou nádrží.

Největší výhodou průtokových baterií oproti Li-Ion bateriím je především několikanásobně vyšší životnost i účinnost. Na druhou stranu, až do současnosti se firmám, které průtokové baterie vyvíjejí, příliš nedařilo tuto technologii masově prosadit na trhu. 

Změnit to chce právě americký bateriový startup ESS, který se od konkurečních společností liší tím, že nemá toxický elektrolyt – běžně využívaný vanad nebo zinek totiž nahradila železem. Americký firma vyvíjí úložiště energie už od roku 2011.

Modernizace výroby

„Americké investiční společnosti SB Energy a Breakthrough Energy Ventures poskytly společnosti ESS nejen potřebný kapitál, ale také  týmy s dlouholetými a komplexně uplatnitelnými zkušenostmi,“ říká viceprezident firmy ESS pro obchod a prodej Hugh McDermott.

„Pomohou nám na mnoha úrovních, ať už na manažerských pozicícíh, nebo u vývoje produktu,“ doplnil McDermott. 

Peníze mají být použity na modernizaci továrny ve Wilsonville v americkém Oregonu a zároveň mají firmu připravit na to, aby byla schopna celosvětově nabízet i vysokokapacitní bateriové systémy pro energetické společnosti.  Cílem společnosti je navýšit výrobní kapacitu na 1 GWh ročně do roku 2021.

Společnost ESS tvrdí, že oproti tradičním Li-Ion bateriím lze výrobu poměrně rychle navýšit při výrazně nižších kapitálových výdajích. Oproti Li-Ion bateriím mají průtokové baterie na bázi železa schopnost nabídnout akumulaci v řádu 4-10 hodin, což je zásadní pro rozvoj obnovitelných zdrojů energie. ‚

První testy s podporou přední pojišťovny

O kvalitě průtokových baterií společnosti ESS je přesvědčena německá pojišťovací společnost Munich Re, jenž jako první v oboru nabízí dlouhodobé pojištění  výkonnosti bateriových úložišť.  Od března letošního roku se jejím zákazníkem stala společnost ESS Inc. a její průtokové baterie.

„Poprvé se výrobci baterií mohou pojistit proti riziku, že jejich výrobky nedostojí slíbenému výkonu. S touto novou nabídkou pojištění demonstruje Munich Re průkopnickou roli v pojišťování technologií šetrných k životnímu prostředí,“ uvedl Peter Röder, šéf Munich Re.

Nová nabídka pojištění  je určena zejména na velká stacionární bateriová úložiště (BESS) pro stabilitu elektrizační soustavy nebo pro Peak-Shaving (ořezání výkonových špiček). Výrobci velkokapacitních baterií  tak budou schopni garantovat zákazníkovi výkonnost úložiště po dobu 10 let.

Firma ESS zatím rozmístila několik kontejnerových akumulátorů připojených k lokálních elektrárnám. Dosud má však největší dodaná baterie kapacitu jen dvě megawatthodiny. K využití potenciálu rostoucího výkonu obnovitelných zdrojů energie však bude muset být schopna nabídnout baterie o vyšší kapacitě i výkonu. Příští rok by proto měla dodat baterii o výkonu pět megawattů.