Miliardář Beran za první kvartál utržil čtvrt miliardy na inteligentní fotovoltaice

Energetická skupina SOMI, která se zabývá dodávkami fotovoltaických elektráren, za první tři měsíce letošního roku vykázala tržby 250 milionů korun. Cílem je letos dosáhnout obrat ke třem miliardám korun.

Foto: Martin Branný, zakladatel společnosti SOMI

Umělá inteligence řídí soláry

Česká technologická firma SOMI, která vyvinula světově unikátní systém fotovoltaické elektrárny řízený umělou inteligencí. Během prvních třech měsíců úspěšně dokončila více než stovku instalací, především domácích střešních fotovoltaik.

Za první tři měsíce letošního roku vykázala firma tržby 250 milionů korun. Za celý letošní rok plánuje obrat kolem třech miliard korun. Se svým patentově chráněným řešením solárních elektráren chce ještě letos expandovat na Slovensko a do Německa.

Zatímco většina dodavatelů fotovoltaik nabízí pouze instalaci solárních panelů a jejich zapojení, SOMI propojuje fotovoltaiku s umělou inteligencí. Chytrý algoritmus se učí energetické návyky budov (výrobní podnik, kanceláře, bytový dům, rodinný dům) a uživatelé tak výrazně ušetří.

Inteligentní fotovoltaická elektrárna zároveň nevyužívá pouze energii získanou ze slunečních paprsků. Umí také chytře nakupovat a dobíjet baterie z elektrické sítě ve chvíli, kdy je cena energie nejnižší, a naopak prodávat zpět do sítě přebytečnou energii v době, kdy je cena na spotovém trhu nejvýš.

Za společností SOMI stojí miliardář David Beran a programátor umělé inteligence Martin Branný.

Zkrácení návratnosti investice

Systém je sám schopný na základě všech získaných dat určit, v jaké časy se vyplatí přebytečnou energii prodávat do sítě. Stejně tak určí, kdy je naopak výhodné nakupovat a ukládat energii do baterií pro pozdější užití během dne. Díky tomuto řešení je inteligentní fotovoltaika vysoce účinná i v zimních měsících nebo dokonce v noci, kdy slunce vůbec nesvítí.

Inteligentní systém navíc kromě úspor za energii umožňuje domácnosti nebo firmě dokonce i vydělávat. U domácností to znamená zkrácení návratnosti investice zhruba o dva roky na v průměru pět let. U firem se pak zkrátí návratnost dokonce až na 3 roky.

„Uživatelé našich fotovoltaik v minulém roce vydělali jen pomocí přeprodeje energie v průměru 30 tisíc korun na 10kW baterii. Jednalo se samozřejmě o extrémní rok, protože ceny energií byly velmi vysoké,“ uvedl výkonný ředitel společnosti SOMI Martin Branný.

Rychlý růst

„Na českém trhu velmi rychle rosteme. Proto navyšujeme kapacity a nabíráme nové a nové certifikované montážní týmy. Zároveň rozšiřujeme své skladové kapacity a už nyní máme jeden z největších skladů v ČR. Připravujeme i B2B partnerský program, díky kterému můžou náš systém nabízet a instalovat i ostatní firmy,“ dodal Branný.

SOMI v současnosti instaluje v průměru kolem čtyřiceti elektráren týdně. Její produkty využívají velké firmy, energeticky náročné výrobní závody, velké výrobní haly, shopping centra, sklárny, pekárny, ale například i rodinné domy nebo společenství vlastníků jednotek.

Nezanedbatelnou výhodou inteligentní fotovoltaiky je, že pozitivně působí na energetickou distribuční síť, kterou pomáhá vyrovnávat, a nedochází tak k přetížením. Unikátní je její patentově chráněné řešení řízení fotovoltaiky umělou inteligencí, jejíž algoritmus sama naprogramovala.

Systém v reálném čase reaguje na aktuální situaci na spotovém trhu s elektřinou, meteorologickou předpověď a energetické potřeby a zvyky domácnosti nebo podniku a podle toho inteligentně řídí prodeje  a nákupy elektřiny.