Miliardář Beran investuje do solárů v Česku

Jeden z nejbohatších Čechů Křetínský, vlastník energetického holdingu EPH, postaví v Německu více než 7 GW nových fotovoltaických elektráren. V jeho stopách nyní jde také miliardář a majitel Profi Creditu David Beran. S nově vzniklou společností SOMI tak vstupuje na trh obnovitelné energetiky podle deníku Hospodářské noviny (HN). 

Zdroj: SunEnergyEurope

Sázka na boom střešních solárů

Miliardář Beran není zrovna fanouškem Green Dealu, ale při snaze o zbudování solární elektrárny na své chrudimské vile však prý objevil díru na trhu střešních fotovoltaik v Česku.  Nově chce uspět s firmou SOMI, která nabízí fotovoltaiky řízené umělou inteligencí.

Při stavbě své vily Beran nechtěl pouze fotovoltaiku, ale konkrétní systém chytrého řízení. Toto mu slíbil zajistit Martin Branný, který je dnes výkonným ředitelem SOMI a má ve firmě i podíl. Spolu se rozhodli fotovoltaiky nejen prodávat, že uděláme společnost nabízející fotovoltaické elektrárny řízené umělou inteligencí.

„Sestavili jsme systémy, díky kterým dokáže každá elektrárna využít svůj nejvyšší možný potenciál a rozhodovat se v reálném čase na základě dané situace a vnímaní okolí distribuční sítě,“ prohlašuje firma SOMI na svém webu.

Návratnost do 3 let

Beran se chtěl původně pořídit fotovoltaickou elektrárnu s bateriovým úložištěm, která by byla řízena na základě situace na spotovém trhu s elektřinou, předpovědi počasí a energetických potřeb mojí domácnosti. Zároveň požadoval, kdyby v budoucnu byly na tento systém napojeny další fotovoltaické elektrárny, což by umožňovalo stabilizovat distribuční síť.

„S panem Branným jsme navrhli algoritmus systému, podal jsem si patentovou přihlášku na systém řízení a nyní už ho dodáváme našim klientům,“ říká Beran v rozhovoru pro deník HN.

Podle Berana je návratnost fotovoltaické elektrárny v současnosti zhruba čtyři a půl roku v závislosti na ceně elektrické energie. „S použitím našeho systému lze návratnost dostat až pod tři roky. Záleží samozřejmě na tom, jaké parametry si nastavíte jako uživatel,“ dodává Beran.

Společnost SOMI je na trhu necelých šest měsíců. Pro svůj záměr potřebuje kvalitní hardware a zároveň ho začít instalovat. „Navrhli jsme si proto vlastní fotovoltaiku, střídače a další komponenty, které nám vyrábí na zakázku. Protože když odejde hardware fotovoltaické elektrárny, tak klienta nebude zajímat, že software systému je v pořádku,“ vysvětluje Beran.

Investice v řádech milionů eur

Beran prohlašuje, že investice do SOMI nebyla tak extrémní, částka je v řádech milionů eur, především v zásobách, které firma drží na skladě. V solárním byznysy vidí miliardář velký potenciál, proto mu věnuje devadesát procent svého času.

V současnosti SOMI dělá dvě tři instalace každý den. Komponenty má firma na skladě. Zákazníkům firma dodává elektrárny v průměru do třiceti dnů a instalaci doděláme asi do 14 dnů poté.

„Díra na trhu je značná a může to fungovat i za deset let, možnosti rozvoje jsou enormní, nejenom na českém trhu, ale celosvětově. Další krok je vymyslet řešení pro dlouhodobou akumulaci energie. Krátkodobá je vyřešená, baterie existují. Pokud se však má jít cestou obnovitelných zdrojů, tak to ale bez dlouhodobé akumulace nepůjde,“ zdůrazňuje Beran.