Microsoft testuje akumulaci ve vodíku

Americká společnost Microsoft nedávno oznámila, že začala testovat záložní vodíkové palivové články, které jsou schopné pohánět servery datových center společnosti po dobu 48 hodin. Microsoft rozvojem vodíkové technologie implementuje své plány být uhlíkově neutrální do roku 2030.

Zdroj: Microsoft

Zdroj: Microsoft 

Konec závislosti na fosilních palivech

Součástí plánů Microsoftu je rovněž odstranit závislost na naftě do roku 2030, odstranit veškeré historické emise Microsoftu do roku 2050 a vytvořit inovační fond o objemu 1 miliardy amerických dolarů.  Právě vodíkové články mají být náhradou za dieselové generátory, které slouží jako záložní zdroj energie pro datová centra.

Jak Microsoft uvedl, náklady na pořízení palivových článků v posledních letech poklesly do té míry, že nyní představují ekonomicky životaschopnou alternativu dieselových generátorů.

Datové centrum Azure, kterému budou vodíkové články sloužit jako náhradní zdroj, navíc může být napojeno na rozvodnou síť a poskytovat tak podpůrné služby. Elektrolyzér může být uveden do provozu v období nadměrné výroby energie z větru či slunce, obnovitelná energie se poté uloží jako vodík.

V období vysoké poptávky pak naopak mohou palivové články dodávat určité množství energie do sítě. Uvedl to Mark Monroe, hlavní inženýr infrastruktury týmu Microsoft pro pokročilý vývoj datových center.

Jak Monroe rovněž připomíná, palivový článek má reakční dobu podobnou jako dieselový generátor. Na plné zatížení může naběhnout během několika sekund. Jeho tým sestavil zdroj o výkonu 250 kilowattů a otestoval jej u vývojáře systému, společnosti Power Innovations. 24hodinový výkonnostní test proběhl v září 2019, v červnu byl pak zdroj úspěšně otestován i v 48hodinovém provozu.

Sázka i na tradiční baterie a cirkulární projekty

Dalším krokem je nyní, dle Monroea, nákup a otestování systému palivových článků o výkonu 3 megawatty. Tento výkon je srovnatelný s tím, který poskytují záložní generátory poháněné naftou v datových centrech Azure.

Společnost Microsoft zkoumá i jiné technologie, které by mohly být náhradou za naftou poháněné generátory, jak vysvětlil Brian Janous, generální ředitel týmu Microsoft pro strategii datových center pro energii a udržitelnost. Již nyní dodávají klasické baterie krátkodobou záložní energii a vyplňují 30sekundovou mezeru mezi výpadkem v síti a časem potřebným k zapnutí dieselových generátorů. Vyspělejší baterie mají delší životnost, a budou tak dále testovány jako možný zdroj pro zařízení Microsoftu.

Microsoft budoucnosti bez odpadu hodlá dosáhnout pomocí několika opatření, přičemž největší bude výstavba tzv. cirkulárních center. Ta by měla vyrůst u existujících datacenter zajišťující chod cloudových služeb Azure a Microsoft 365. Jejich smyslem má být recyklovat použitou elektroniku a dále ji využít. Dosud firma odpad posílala třetím firmám.

Produkci odpadu chce Microsoft omezit i ve svém výrobním řetězci. Dále firma plánuje investovat 30 milionů dolarů do společnosti Closed Loop Partners, což je výzkumný podnik zabývající se právě recyklací. Jejich technologii by Microsoft mohl použít do zmíněných cirkulárních center. 

Ještě před těmito velkými kroky, které by měly být hotové do roku 2030, Microsoft slibuje, že do pěti let omezí používání jednorázových plastů, které se nejčastěji objevují v obalech produktů. Navíc uživatelé dostanou možnost vyhledat si, jaký byl životní koloběh použitých materiálů ve zboží.