Města na Vysočině investují do fotovoltaiky

Fotovoltaické elektrárny se staly součástí plánů  rozvoje okresních měst na Vysočině. Třebíč, Jihlava, Pelhřimov, Havlíčkův Brod či Žďár nad Sázavou plánují investovat do střešních solárů v blízké budoucnosti za účelem nižších účtů za elektřinu.

Zdroj: Edison Energia

Boom brzdí nedostatek instalačních firem

Radnice ve Žďáru nad Sázavou chce dát fotovoltaické panely na střechy sedmi budov, včetně městského úřadu, knihovny a kulturního domu. Pokud by všechno šlo rychle, mohly by být panely osazované letos na podzim.

„Ale je to možná i trochu přání. Záleží také na tom, jak ty panely budou na trhu a jestli firmy budou mít kapacity, protože fotovoltaický boom je poměrně silný a čekací doby na panely jsou mnohdy měsíce,“ řekl  starosta města Martin Mrkos (Žďár-živé město). 

Kromě výše zmíněných budov by město chtělo mít fotovoltaické panely také na střechách jedné základní a jedné mateřské školy, klubu Active v Dolní ulici a na střeše budovy, která s klubem sousedí. 

Vyrobenou elektřinu by měly spotřebovat hlavně městské budovy. Solární energii má žďárská radnice v plánu začít využívat také v krytém relaxačním centru s bazény, aby snížila náklady na jeho provoz. Tam by chtěla dát hybridní panely v kombinaci s tepelným čerpadlem, což by umožnilo vyrábět elektřinu a ohřívat vodu v bazénu. „Ta technologie není ještě úplně běžná, ale už existuje. Vyzkoušená je,“ dodal Mrkos.  

Zapojení soukromého investora

S budováním solárů počítá také Třebíč, ale s pomocí soukromého investora.  Na střeše základní školy v ulici Kpt. Jaroše v Třebíči vybuduje fotovoltaickou elektrárnu soukromá firma, která jí bude následně  provozovat. Rada města tuto iniciativu podpořila a pronajala firmě plochu o rozloze téměř pět tisíc metrů čtverečních na patnáct let. 

„Firma slíbila, že bude částečně pokrývat spotřebu elektrické energie v samotné škole. Samozřejmě vše závisí na statice budov i na tom, zda bude o elektřinu v síti zájem,“ naznačil starosta Třebíče Pavel Pacal. 

Připustil, že město takové iniciativy vítá a umožní pronájem i dalších střech. Pacal nastínil, že město vlastní mnoho budov a není v jeho silách vše finančně pokrýt. Myslí si, že výroba elektrické energie je podnikatelská činnost, čímž by se město nemělo zabývat. 

Nové soláry v dalších městech 

Zastupitelé města Jihlavy schválili pořízení dvou fotovoltaických elektráren. Pro rok 2023 byly pro jejich instalaci vybrány Mateřská škola Resslova a Základní škola speciální Březinova.

Pořízení dvou fotovoltaických elektráren podle kalkulace uvedené ve studii z března 2022 ušetří město ročně zhruba 15,5 MWh elektřiny, kterou nebude nutné odebrat z elektrické soustavy. 

„To by mohlo přinést roční úsporu nákladů až 100 tisíc korun. Elektřinu vyrobenou fotovoltaickými elektrárnami lze také označit za nízkoemisní a bude snižovat uhlíkovou stopu města,“ informoval mluvčí města Radovan Daněk. Fotovoltaické elektrárny si vyžádají investici v odhadované výši asi milion korun bez DPH, na instalaci fotovoltaických elektráren žádá město o dotaci z Operačního programu Životní prostředí.

Také ve Žďáře nad Sázavou plánuje město vybudovat fotovoltaické elektrárny na několika svých budovách, které jsou nezastíněné a mají dostatečnou nosnost střechy. Podobný záměr má také město Pelhřimov v rámci sportovního areálu a na dalších objektech v majetku města.

V Havlíčkově Brodě zatím jsou všechny projekty na fotovoltaiku ve fázi příprav. Město zahájilo práce na projektech fotovoltaiky na šesti bytových domech, dvou objektech sociálních služeb, jedné základní škole a školní jídelny. Celkový plánovaný výkon fotovoltaik v této první etapě je 450 kW.