Města na Moravě chtějí více využívat energii z obnovitelných zdrojů

Zdroj: ČEZ
Nové energetické společenství na Hané
Ušetřit peníze a posílit svou soběstačnost vede hanáckou metropoli vede Olomouc k úvaze o vybudování solárních panelů. Olomouc také zvažuje nabídky na stavbu větrných elektráren – s ohledem na to proto hodlá založit energetické společenství.
Nové energetické společenství by mělo vzniknout v Olomouci do podzimu, soustředit se bude na zapojení akciových společností a příspěvkových organizací včetně škol. Píše o tom deník DNES.
„Nejdůležitější je dát dohromady definitivní startovací analýzu. Bude v ní řečeno, kde budeme energii vyrábět, kde spotřebovávat. Potřebujeme co nejvíc napasovat výrobu na spotřebu, aby se kryly. Už dnes třeba máme nějaké fotovoltaiky na školách, kde se během prázdnin nespotřebuje nic. Musíme najít odběr pro toto období,“ řekl náměstek olomouckého primátora Otakar Štěpán Bačák (spOLečně), jenž má na starosti ekonomiku, dohled nad městskými firmami i energetiku.
V první fázi se Olomouc hodlá zaměřit na instalace dalších solárních panelů na střechy. Za tímto účelem již město získalo státní dotaci.
„Kromě některých škol máme už připravenou fotovoltaiku na kině Metropol, kde je nicméně třeba vyřešit častý problém se statikou. Uvažujeme také o budovách výstaviště nebo plochách dopravního podniku,“ doplnil Bačák.
Město by vyrobenou energii samo spotřebovávalo. „Zelená energie se dá pustit i do veřejné sítě, ale všichni solárníci vám dnes řeknou, že je to ekonomicky nejméně dobrý způsob, jak se energie zbavit. Vždy je nejlepší spotřebovat ji v rámci energetického společenství,“ uzavírá Bačák.
400 milionů investic do fotovoltaiky v Opavě
Také Opavská radnice chce v dalších čtyřech letech investovat až 400 milionů korun do budování fotovoltaických elektráren. Připravuje prvních šest projektů především na střechách školních budov. Nezávisle na tom plánuje zřízení elektrárny i vedení dopravního podniku.
Díky investicím do fotovoltaiky hodlá Opava ušetřit každý rok 15 až 20 milionů korun. U plánovaných 400 milionů investic vedení města předpokládá, že polovinu pokryjí dotace právě na podporu výstavby alternativních zdrojů elektřiny. Představitelé radnice už mají vytipováno prvních šest objektů.
V první fázi hodlá nové soláry město Opava vybudovat na střechách magistrátu v Krnovské ulici, parkovacího domu či několika základních nebo mateřských škol. Nezávisle na tom připravuje instalaci elektrárny na několika budovách i vedení dopravního podniku
„Musíme udělat celkovou energetickou studii. Opava má ale tu výhodu, že provozuje trolejbusovou dopravu. Ta je soustavným odběratelem elektrické energie. A tak může spotřebovávat přetoky,“ řekl náměstek opavského primátora Vladimír Schreier (ANO).
Plánovaný výkon elektráren se má u každé ze šesti chystaných elektráren pohybovat okolo osmi desítek kilowatt-peaků (kWp). „Za rok by to mohlo znamenat úsporu až 20 milionů korun. Projekty se teprve připravují,“ doplnil Schreier
Město chce podle Schreiera úspory v případě energií hledat i jinak. „Už jsme přijali některá opatření, další se chystají. Už nyní očekáváme úsporu v řádu deseti procent. Řešit ale chceme i plynové kotle. V některých kotelnách jsou totiž ještě staré, které chceme měnit za kondenzační,“ uzavřel Schreier.