Menlo Electric prodalo více než 900 MWp panelů. Jaké má plány na českém trhu?
Mohli byste našim čtenářům krátce představit společnost Menlo Electric? Jaký objem fotovoltaických modulů jste dosud prodali?
Marta Walendzewicz: Společnost Menlo Electric je rychle se rozvíjejícím distributorem fotovoltaických zařízení v regionu EMEA (Evropa, Blízký východ, Afrika), jehož posláním je podporovat přechod na novou energetiku v této oblasti. Společnost Menlo Electric, která je silně zastoupena na více než 30 trzích, nabízí rozsáhlý sortiment produktů včetně modulů, střídačů a baterií předních značek v oboru. Společnost Menlo Electric, která byla založena v roce 2020, dosáhla významných milníků a v roce 2021 překročila obrat 50 milionů eur a v roce 2022 150 milionů eur. Dosud jsme prodali více než 900 MW.
Pawel Bujnowski: Mezi našimi značkami figurují světoví lídři: moduly od Jinko Solar, Risen Energy a JA Solar a střídače od společností SolarEdge, FoxESS, Sungrow, Growatt, Solax, Deye a TSUN. V roce 2023 bude společnost dále rozšiřovat své produktové portfolio a uspokojovat vyvíjející se potřeby trhu.
Na začátku roku 2022 se proslýchalo, že fotovoltaický průmysl v Polsku je před kolapsem kvůli změně dotací (konec Net-Meteringu). Na konci roku 2022 se však Polsko stalo třetím největším solárním trhem v Evropě s instalovaným výkonem 4,9 GW. Co můžeme v Polsku očekávat v roce 2023 – bude fotovoltaika opět na výsluní?
Marta Walendzewicz: Skutečnost, že se Polsko v roce 2022 stalo třetím největším evropským trhem se solárními elektrárnami s instalovaným výkonem 4,9 GW, naznačuje, že fotovoltaický průmysl v Polsku dozrává, ale stále má velký potenciál pro růst a rozvoj. Navzdory změnám dotací na začátku roku 2022 se fotovoltaický průmysl v Polsku dokázal přizpůsobit a dále prosperovat. Do budoucna věříme, že budeme svědky dalšího růstu a investic do fotovoltaického průmyslu v Polsku, zejména pokud budou zavedeny nové směrnice a pobídky na podporu rozvoje obnovitelných zdrojů energie.
Menlo Electric otevřela nové pobočky v Africe, na Středním východě, v západní Evropě a nově také v Ostravě v České republice. Jaká jsou vaše očekávání, pokud jde o podnikání v ČR?
Marta Walendzewicz: Ano, po téměř dvouletém působení v České republice, na Slovensku a v Maďarsku nyní otevíráme v Ostravě místní pobočku pokrývající tuto oblast. Navíc jsme právě otevřeli nový sklad v Sosnowci, který se bude zabývat objednávkami z tohoto regionu. Tento krok pomůže našim zákazníkům a obchodním partnerům s ještě lepší dostupností fotovoltaických komponentů od špičkových výrobců a sníží náklady na dopravu na minimum. Vzdálenost mezi Sosnowcem a Ostravou je pouhých 100 km a zákazníci budou moci i nadále nakupovat zboží s 0% DPH. Naším cílem je maximálně podpořit obchodní partnery v České republice, především z Moravskoslezského kraje.
Pawel Bujnowski: Z obchodního hlediska nás po ziskovém roce 2022 čeká od začátku roku 2023 zpomalení trhu s rezidenčními instalacemi, které je způsobeno řadou faktorů. Proti tomu se nám daří rozvíjet naše podnikání v regionu navazováním nových kontaktů a účastí na větším počtu komerčních projektů. V této cestě hodláme pokračovat a poskytovat našim partnerům nejen nejlepší produkty, ale také technické znalosti. S napětím očekáváme další rozvoj komunitního energetického programu v České republice a jsme velmi hrdí na to, že můžeme být součástí této změny.
Jaké zásadní změny na trhu s fotovoltaikou nás čekají v roce 2023? Jak je to s cenami fotovoltaických modulů a jejich obecnou dostupností?
Marta Walendzewicz: V roce 2023 prochází trh s fotovoltaikou velkými změnami v důsledku přetrvávajícího narušení dodavatelského řetězce, měnících se cílů v oblasti nákupu energie z obnovitelných zdrojů a celosvětové energetické krize. Náklady na suroviny a dopravu klesají, ale přístup k pozemkům a připojení k síti se ukazuje jako největší překážka pro toto odvětví, což zvyšuje náklady na vývoj. Nedostatek kvalifikovaných pracovníků způsobuje růst nákladů na stavební práce, což v nejbližší době brání znatelnému poklesu cen investičních výdajů na projekty.
Pawel Bujnowski: Ceny fotovoltaických modulů však počátkem roku 2023 klesaly rychleji, než se očekávalo, protože nabídka polykrystalického křemíku je stále hojnější, což vede k nižším cenám modulů. Očekává se, že stavebníci a distributoři zvýší své marže, což bude mít za následek menší přínosy pro úlevu od nákladů pro koncové uživatele střešních solárních panelů, zatímco developeři v oblasti utility budou ze snížených nákladů těžit více.
Trh s fotovoltaikou v ČR je jedinečný ve dvou ohledech. V rezidenčním sektoru je potřeba dodávat velké množství rezidenčních FVE + asymetrických hybridních střídačů. Jak se vyrovnáváte s případným nedostatkem obou těchto produktů?
Pawel Bujnowski: Český trh je z hlediska používaných řešení pro fotovoltaické instalace stále specifický, ale Menlo Electric se snaží držet krok s poptávkou na trhu v každé zemi, kde působí. Tím, že jsme oficiálním distributorem řady špičkových střídačů a výrobců ESS, jsme schopni pokrýt potřeby trhu tím, že poskytujeme alternativní řešení v případě zpožděných dodávek nebo nedostatku komponent. Do našeho pečlivě vybraného portfolia také aktivně přidáváme nové značky. Mezi nedávno přidané, které jsou ideální pro český trh, patří Deye s kompletní řadou asymetrických hybridních střídačů do 50 KW a TSUN s řadou mikrostřídačů pro malé a mikroaplikace. Jak vidíte, jsme schopni pokrýt celou škálu požadavků a být mezi prvními, kdo našim klientům nabídne nová řešení.
Jaký objem prodeje plánujete na rok 2023?
Pawel Bujnowski: V loňském roce jsme překonali 150 milionů EUR v tržbách a dodali jsme fotovoltaické komponenty, které by mohly zásobovat energií město velikosti Frankfurtu. Letos doufáme, že se nám podaří toto číslo zdvojnásobit.
Redakce portálu www.solarninovinky.cz děkuje za rozhovor paní Martě Walendzewicz, Chief Financial Officer, a také Pawlu Bujnowskému, Country Managerovi pro CZ a SK trh ve společnosti Menlo Electric.