Megapack: Tesla představila nové modulární úložiště s kapacitou 3 MWh. Má konkurovat paroplynovým elektrárnám

Pod názvem Megapack včera americká společnost Tesla představila zbrusu nový produkt v oblasti akumulace energie. Magapacky mají sloužit pro uložení velkého množství energie vyrobené z obnovitelných zdrojů. Podle Tesly se její projekt stane velkou konkurencí pro tradiční elektrárny spalující fosilní paliva. 

Tesla


Nový produkt pro akumulaci zelené energie

Nový produkt Megapack představují bateriový energetický systém skladování (BESS) s  kapacitou 3 MWh a a výkonem 1,5 MW. Podle Tesly Megapack „významně snižuje složitost velkých bateriových úložišť, jejich instalace a připojení“. Z několika Megapacků dokáže Tesla sestavit za méně než tři měsíce velké úložiště s kapacitou 1 GWh. 

Pro srovnání, vybudování podobné fosilní elektrárny trvá cca čtyřikrát déle. Navíc je možné k Megapacku připojit bezemisní zdroje jako jsou solární či větrné elektrárny, pro fotovoltaiku je k dispozici stejnosměrné propojení.

„Každý Megapack přichází z Gigafactory předem smontovaný a otestovaný v jednom boxu, který obsahuje bateriové moduly, obousměrné střídače, systém řízení teploty, hlavní jistič střídavého proudu a ovládací prvky. Není nutná žádná montáž, vše, co musíte udělat, je připojit AC výstup Megapacku do vaší sítě,“ uvádí Tesla na svém webu.

Zacíleno na trh velkých BESS

Tesla je letos velmi úspěšná v prodeji akumulátorů. Tesla letos uvedla do provozu ve druhé čtvrtině letošního roku akumulátory o celkové 415 MWh. Toto je o 81 procent více než v prvním čtvrtletí letošního roku.

Nyní společnost doufá, že se jí s Megapackem podaří výrazněji uspět na trhu velkokapacitních BESS. Dařit by se společnosti mohlo například v Kalifornii, která si dala velice ambiciózní cíl na snížení emisí. Během energetické špičky, kdy místní sítě nezvládají poskytovat dostatek energie, se často uvádí do provozu zdroje schopné rychle naběhnout a spotřebu domácností a firem pokrýt. Nejčastěji jsou tímto zdrojem paroplynové nebo naftové elektrárny.

Vizí Tesly je místo pálení zemního plynu nebo nafty ukládání nadbytečné solární a větrná energie do Megapacků, ze kterých by pak mohla být během špičky čerpána. Tesla doufá, že by se Megapack mohl stát silnou a ekologickou konkurencí zmíněným elektrárnám.

První baterie složená z Megapacků by měla být instalována v Moss Landing v Kalifornii, kde ji využije společnost Pacific Gas and Electric Company PG&E. Zde bude ukládáno 182,5 MW energie vyráběné solárními či větrnými elektrárnami.  Společnost PG&E plánuje v kalifornském Moss Landing vybudovat gigantické úložiště energie o kapacitě 567 MWh, z čehož 182,5 MWh poskytne právě Tesla pomocí Megapacků.