MEGABOOM: Rozpumpují solární byznys v Česku uhlobaroni?

Vstup velkých zahraničních i tuzemských investorů na fotovoltaický trh v Česku, velmi silný development a nové dotace. To jsou hlavní 3 důvody, proč letos začne nový boom velkých pozemních fotovoltaických elektráren (FVE) v České republice.


Zdroj: Conergy

Proměna trhu

V letech 2088-2010 se v Česku postavilo více než 2000 MWp nových FVE na zemi. V té době bylo Česko třetím největším fotovoltaickém trhem na světě po Německu a Itálii. Solární boom v té době však předchozí vlády nezvládly na poli regulace, a v únoru 2010 se výstavba všech nových FVE zastavila zavedením stop-stavu pro jejich připojování do distribuční sítě.

Pak nastal „hon na solární barony“, kde následující vlády potrestaly velké investory zavedením několika retroaktivních opatření. Patřila k nim solární daň, povinnost dispečerského řízení výkonu velkých FVE nad 100 kWp, recyklační poplatky za panely nebo povinnost překompenzace podpory, kterou bude řešit i nová vláda pod vedením premiéra Fialy.

V letech 2011-2021 se v Česku stavěly nové FVE pouze na střechách. Celkem jich vzniklo přes 250 MWp. Boom pozemních FVE prakticky ustal kvůli úřednímu zákazu výstavby na zemědělské půdě, nutnosti získat licenci na jejich provoz od MPO a zejména kvůli ztrátě podpory.

Jedinou světlou výjimkou byla pozemní FVE o výkonu 520 kWp, která byla postavena v roce 2019 nedaleko teplárny v Plané. Na realizaci projektu FVE se podílela dodavatelsky společnost TERMS a.s.. Nová FVE se stala součástí unikátního projektu 4 MW akumulace v areálu společnosti C-Energy.

Proč je zaděláno na nový solární boom?

Letos by však ve výstavbě velkých FVE v Česku mohl nastat obrovský boom. Svědčí o tom hned několik skutečností a signálů z trhu, které má redakce našeho portálu  www.solarninovinky.cz k dispozici.

Prvním důvodem je velká aktivita na poli developmentu pozemních FVE. Již v polovině roku 2021 operátor přenosové sítě ČEPS oznámil, že o připojení požádalo více než 7000 MWp nových FVE, což ČEPS potvrdil ve své prezentaci pro MPO (viz obrázek níže).

Druhým důvodem je vstup nových velkých hráčů na fotovoltaický trh v Česku. V roce 2021 vstoupila na trh rakouská skupina Enery nebo německá skupina ib vogt. Obě již aktivně developují nové FVE na trhu v Česku. Do české fotovoltaiky míří další investoři, kteří se však rekrutují z řad velkých tuzemských energetických společnosti z oblasti tradiční „fosilní“ energetiky. Jedná se o holding EPH, Sokolskou uhelnou nebo Seven Energy. Tito hráči připravují nové fotovoltaické projekty v řádu vyšších stovek až tisíců MW, a proto spolu s ČEZem tito „uhelní baroni“ zřejmě ovládnou trh velkých FVE v Česku v blízké budoucnosti.

Třetím důvodem, proč je v Česko zaděláno na fotovoltaický boom, jsou nové dotace z několika programů. První kolo dotací pro nové FVE o výkonu nad 1 MWp z Modernizačního fondu přineslo velké překvapení, když se na konci října 2021  celkem přihlásilo 151 projektů FVE o výkonu 2035 MWp a 64 MWh v akumulaci.

Díky Modernizačnímu fondu si investoři si chtějí sáhnout na 6,5 miliardy dotací na nové projekty FVE v Česku. Jejich investiční hodnota přesahuje 25 miliard Kč. Další dotace mají možnost solární investoři získat v rámci z eurofondů (Fond pro spravedlivou transformaci či Národní plán obnovy), které budou brzy oznámeny.

Kdy to vypukne?

První velké pozemní FVE se v Česku začnou stavět ve druhé polovině roku 2022. Kromě ČEZu, který hodlá postavit cca 1500 MWp do roku 2025 a až 8000 MWp do roku 2030, začnou stavět další alternativní hráči jako je SolarGlobal nebo Sokolská uhelná akciové společnosti (SUAS).

Tento týden spolumajitel SUAS Jaroslav Rokos v rozhovoru pro deník Lidové Noviny (LN) oznámil, že s provozováním uhelných elektráren skončí do roku 2030 s tím, že je nahradí novými soláry. „U fotovoltaik máme už rozpracované čtyři projekty. Pro jednu elektrárnu máme nakoupeny i panely. Žádáme i o podporu z Modernizačního fondu, ale máme to nastavené tak, že by se to obešlo bez dotací, ale ty samozřejmě návratnost významně zkrátí,“ řekl Rokos v rozhovoru pro LN.

Díky prudce rostoucím cenám silové elektřiny v posledních v Česku bude hojně přibývat i zcela nových velkých pozemních FVE bez dotací. To je důvod, proč do Česka míří velcí zahraniční investoři, kteří budou budovat nové FVE zcela bez dotací s tím, že vyrobenou elektřinu prodávat na bázi PPA smluv konečným zákazníkům. O tento typ byznysu jeví zájem progresivní české firmy jako je například Škoda Auto.

V následujících letech se v Česku může postavit 10-12 GW nových solárních elektráren. Jejich výstavbu podporuje i nová vláda premiéra Fialy jako jednu ze svých priorit v energetické politice země.

 Jedno je jisté: v Česku je zaděláno na pořádný solární boom, který již brzy začne….