Estonsko poráží Česko skórem 6 :1. V hokeji NE, ale ve fotovoltaice ANO

Kdyby se letos na mistrovství světa uskutečnil zápas mezi Českem a Litvou, pak asi skore jednoznačně vyšlo ve prospěch hokejových mistrů světa, kterými se letos v Praze stali Češi. Ve fotovoltaice to však neplatí. Naopak ve výstavbě nových velkých pozemních fotovoltaických elektráren malá pobaltská země Litva jednoznačně poráží Česko.

Zdroj: Sunly

244 MW v Litvě vs. 43 MW v Česku

Letos na podzim se v Česku začala stavět největší fotovoltaická elektrárna o výkonu 43 MWp.  Projekt se rodí v severních Čechách a účastní se jej několik českých firem. Jako developer za projektem stojí česká společnost GreenBuddies, která tento projekt staví pro skupinu tuzemských investorů. Na mechanické části se podílí společnost KASKA, která instaluje konstrukce od českého dodavatele bragen.

Letos se začala v Litvě stavět také velká pozemní fotovoltaická elektrárna (FVE). Její výkon je však 244 MWp, to je téměř 6xkrát více než největší rozestavěná FVE v Česku.

Výstavba největšího solárního parku v Pobaltí v Estonsku byla oficiálně zahájena dne 22. listopadu letošního roku. Za projektem stojí místní investor Sunly. Tato obří FVE má být uvedena do provozu na podzim roku 2026. Po dokončení bude mít elektrárna celkovou kapacitu 244 MW a bude vyrábět elektřinu pro přibližně 55 000 domácností.

Důraz na inovace a moderní technologie

Solární park o výkonu 244 MW v estonském Risti bude stát 125 milionů eur. V budoucnu se fotovoltaický parkt v Risti rozšíří také o bateriový systém skladování energie o výkonu 144 MW a větrné turbíny.

Kromě solárního parku plánujeme v příštích letech v Risti přidat velký akumulátor energie, což v budoucnu pomůže stabilizovat ceny elektřiny pro spotřebitele, uvedl Priit Lepasepp, CEO a zakladatel společnosti Sunly.

Při plánování solárního parku Risti byl kladen velký důraz na technologické inovace tak,  aby se maximalizovala výroba čisté elektřiny v době nejvyšší poptávky. Panely parku budou  pomocí naklápěcí konstrukce (tracker) sledovat pohyb slunce, což zajistí vyšší účinnost během ranních a večerních hodin, kdy je spotřeba elektřiny nejvyšší.