Lídr trhu S-Power Energies hodlá letos instalovat více než 1200 nových střešních solární elektráren. 75 % z nich obsahuje baterie

Statistiky společnosti S-Power Energies i počet nových žádostí o dotace z programu Nová zelená úsporám v letošním roce potvrzují trvale rostoucí zájem českých domácností o střešní fotovoltaické elektrárny (FVE). Od roku 2018 je S-Power Energie lídrem českého trhu nových FVE na střechách rodinných domů. Jen v letošním roce jich firma hodlá postavit přes 1200.

S-Power Energies


Více než dvojnásobný růst

V letošním roce jsme si společnost S-Power Energies stanovila za cíl 1200 nových instalací a 300 milionů korun obratu.  V roce 2018 společnost instalovala 897 nových solárních instalací. Letošní růst nových instalací představovalo v meziročním srovnání více než dvojnásobek. 

Díky rekordnímu zájmu S-Power Energies  již v polovině roku postaví více nových FVE než za celý loňský rok. Ke konci června společnost evidovala 731 nových zakázek a aktuálně řeší projekty v celkovém objemu 255 milionů korun. To je dokonce o 40 procent vyšší číslo než za celý rok 2018. 

„V letošním roce jsme si stanovili za cíl 1200 nových instalací a 300 milionů korun obratu. S ohledem na pololetní výsledky však očekávám, že tato čísla překonáme. Přispět by k tomu mělo mimo jiné i naše rozšíření portfolia o tepelná čerpadla a větší zaměření na firemní zákazníky,“ uvádí jednatel S-Power Energies Jaroslav Šuvarský.
 
Startuje firemní solární boom

Zatímco doteď se společnost soustředila výhradně na rezidenční sektor, nyní reaguje na rostoucí poptávku ze strany firem. „Jsme na začátku firemního solárního boomu. Energie ze slunce je dokonale dostupná, ceny technologií prudce klesají a spotřeba elektřiny a její cena naopak roste. Je naprosto logické, že firmy chtějí ušetřit a přecházejí na vlastní zdroje,“ komentuje Jaroslav Šuvarský.

Podle Šuvarského je největší zájem firem o nové produktové řady velkých střešních fotovoltaik o výkonu 10 kWp až a 20 kWp. „Ty jsme schopni zkombinovat i se stojany pro dobíjení firemních elektromobilů. Instalace se vyplatí i bez dotací,“ dodává Šuvarský.

Trhu dominují bateriová řešení

Z hlediska preferencí klientů došlo v posledních dvou letech k zásadnímu obratu. Zatímco ještě nedávno jednoznačně vedly levnější sestavy bez baterií, kde lze pomocí přebytků pouze ohřívat vodu, loni už tři ze čtyř zákazníků S-Power Energies požadovali řešení s akumulací. 

„Bateriové systémy umožňují využívat vlastní zelenou energii i po západu slunce a poskytují ochranu před výpadky. Lidé totiž stále častěji touží po energetické nezávislosti. U novostaveb navíc roste zájem o kombinovaná řešení s tepelnými čerpadly. Ta mohou snížit náklady na provoz domu až o 75 procent,“ vysvětluje Jaroslav Šuvarský.

Kdo odbaví 14 559 nových poptávek?

Zájem o střešní fotovoltaiky aktuálně umocňuje i projekt Chci sluneční energii organizovaný časopisem dTest za finanční podpory Evropské unie. Kampaň si klade za cíl zajistit kvalitní dodavatele střešních solárních elektráren a vyjednat u nich příznivé podmínky pro koncové uživatele. Registrovalo se přes 14,5 tisíce zájemců. Otázkou zůstává, kdo tyto poptávky uspokojí. 

„Myšlence fandíme a od začátku jsme měli zájem se do projektu zapojit. Věřím, že jakožto nejsilnější hráč na trhu bychom měli co nabídnout. O to víc nás překvapilo, že nás organizátoři vůbec neoslovili a prakticky nám nedali příležitost představit naše možnosti,“ zamýšlí se nad transparentností podmínek Jaroslav Šuvarský.

Registrovaní zájemci o fotovoltaiku se podle něj budou muset obrnit trpělivostí. Kontaktovat všechny účastníky při takovém počtu bude velmi náročné a čekací dobu na instalaci si netroufá odhadnout. 

„Kvůli nedostatku kvalifikovaných lidí na trhu jsou instalační firmy na svých limitech a náš tým s největším počtem techniků je mimo hru. Kdyby však někdo nechtěl čekat, jsme připraveni účastníkům po vlastní ose zpracovat protinávrh. Troufnu si tvrdit, že u nás bude čekání výrazně kratší
,“ uzavírá Jaroslav Šuvarský.