Lidovci: Povedlo se nám restartovat sektor zelené energetiky v Česku
Nová aukční podpora
Příští vlády konečně budou moci vyhlásit aukční podporu i pro solární elektrárny. aukcích pro fotovoltaiku se například jednalo už od roku 2016, kdy se prezentovaly zkušenosti z Německa, Polska a dalších evropských zemí. Připravili jsme celou řadu pozměňovacích návrhů k vládnímu materiálu, který zcela nepochopitelně nejlevnější zdroj energie úplně vynechal. Minulý týden byl moderní energetiku v České republice zlomovým,“ okomentoval úspěch Marian Jurečka, předseda KDU-ČSL.
Podle Jurečky je škoda, že restart zelené energetiky neproběhl rychleji, protože naše země by si to zasloužila.
Zcela zásadní roli v prosazení tohoto zákona a především v jeho opravě sehrál Senát a zástupci senátorského klubu KDU-ČSL a nezávislí. Ti v létě vrátili zpět do hry návrhy na tržní podporu nové solární energetiky, bez toho by byl ohrožen plynulý rozvoj náhrady uhlí, a to by negativně dopadlo i na spotřebitele energie v ČR.
Obrovská příležitost
Novela je příležitost, která pomůže zvládnout Česku transformaci energetiky a současně posílit nezávislost domácností, firem a obcí na rostoucí ceně elektřiny z uhlí. Česká republika se co nejdříve potřebuje zbavit závislosti na spalování fosilních paliv.
Právě proto poslanci KDU-ČSL dlouhodobě navrhovali potřebné změny, které by zajistily efektivní restart moderní energetiky. Marian Jurečka připravil například návrh, který rozšiřoval aukční podporu i o nové projekty solárních elektráren či bioplynových stanic. Podobný systém podpory je totiž s úspěchem vyzkoušený v Německu, Polsku nebo Francii. Vládní většina však ve Sněmovně rozumné změny odmítla a senátoři museli v létě zákon opravit.
„Vše jsme pečlivě zvažovali a projednávali i s Ministerstvem průmyslu a obchodu, šlo nám o to, aby v září tyto úpravy Sněmovna akceptovala, což se dnes opravdu podařilo. Současně jsme potřebovali také přijmout směrnici EU, která zavádí přesně stanovené podmínky, jak do budoucna podporovat výrobce alternativních zdrojů energií. V obnovitelných zdrojích energií vidíme naši energetickou budoucnost,“ uvedl senátor Petr Šilar z KDU-ČSL, který byl v Senátu zpravodajem tisku.
Pozměňovacího návrhu, který má za cíl umožnit spotřebitelům využívat ten nejlevnější a nejdostupnější obnovitelný zdroj energie.
„Solární energie byla díky pozměňujícímu návrhu z dílny KDU-ČSL zařazena mezi energie, které podléhají či mohou podléhat aukci. Jde především o to, aby stát mohl do budoucna lépe plánovat a podporovat výstavbu dalších elektráren formou aukcí, a to podle jednotlivých zdrojů energie a dle finančních možností státu. Budoucí vlády by pak mohly tyto aukce využít samozřejmě podle zákona i u ostatních zdrojů energií, nejen u té solární,“ uvedl senátor Jiří Čunek.
Výhodou systému aukční podpory je zajištění skutečně tržního prostředí pro využívání obnovitelných zdrojů. Čeští občané se tak budou moct těšit z výhod čisté energie za rozumných podmínek, kterou přinese právě soutěž mezi zájemci o výstavbu s provozní podporou. Příští vlády budou moci vyhlašovat samostatná kola aukcí pro daný typ zelené energie podle vývoje technologií nebo potřeby náhrady uhlí.
Navíc stát získá jistotu, že se realizované typy obnovitelných zdrojů budou provozovat dlouhodobě a udržitelně. „Naším cílem je nastartovat intenzivní rozvoj moderní energetiky. Je zřejmé že uhlí v energetice končí, a proto musíme urychleně hledat řešení, která ho pomohou nahradit. Fotovoltaika je nejdostupnější a solární panely si mohou pořídit obce například na školní budovy, je příležitostí pro malé a střední podniky, které je mohou instalovat na své výrobní haly, či pro domácnosti, které je opět mohou umístit na střechy svého domu,“ uvedl Jurečka.
Zvýšení solární daně
Vedle podpory pro solární elektrárny byla na návrh lidovců zapracována také povolená výnosnost pro v minulosti realizované projekty obnovitelných zdrojů energie. Právě u fotovoltaiky původně vláda prosadila likvidační hodnotu výnosového procenta, která by mohla znamenat krach tisíců projektů solárních elektráren.
Současně v Poslanecké sněmovně Marian Jurečka navrhl a prosadil zvýšený solární daně. Tím se definitivně řeší možná překompenzace fotovoltaiky a státní rozpočet tak získá navíc 2 mld Kč. Mezi další přijaté vylepšení vládní novely patří i pozitivní dílčí úprava pro malé vodní elektrárny, která je opět z dílny KDU-ČSL.