Liberecká univerzita  a Devinn budou spolupracovat na vodíkových řešeních

Spolupráci liberecké univerzity s firmou Devinn, jež sází na vodíkovou budoucnost a je stále úspěšnější, považuje za přínosnou rektor TUL Miroslav Brzezina. Nyní univerzita a firma Devinn začnou spolupracovat na palivového článku poháněného vodíkem.

Zdroj: Wikipedia

Zdroj: Wikipedia

Oboustranně výhodná spolupráce

Vývojáři firmy se zaměřují také na vodíkem napájené domy. Zájem o vodíkový pohon chtějí vzbudit i u studentů Liberecké univerzity.

„Spolupráce by byla oboustranně výhodná. Firma hledá mladé talentované zaměstnance, my máme zase nový studijní program na fakultě mechatroniky, informatiky a mezioborových studií se specializací na inteligentní budovy, což se doplňuje. Ve firmě Devinn jsou schopni udělat ostrovní systémy založené na palivových článcích na bázi vodíku,“ uvádí rektor Technické univerzity v Liberci Miroslav Brzezina.

S jednatelem společnosti Lubošem Hajským při své návštěvě v jablonecké firmě domluvili přednášku o palivových vodíkových článcích pro naše studenty. „Měla by být někdy v jarním termínu a součástí bude i ukázka zařízení H2Base,“ dodává rektor.

„Rádi bychom studentům v praxi představili naše vodíkové technologie a to, jaké mohou mít v praxi využití,“ potvrzuje Jan Cina, HR manažer společnosti Devinn.

Důležitost vodíku bude stoupat

Vodíkové projekty společnosti jsou rozkročené mnohem šířeji. Devinn kromě H2Base vyvinul i mobilní nabíjecí stanici pro elektromobily zastavěnou do automobilu. Pracuje i na stacionární nabíjecí stanici, která skladuje přebytečnou energii do vodíku a následně ji v tu správnou chvíli umí přeměnit zpět na elektrickou energii. A spolupracuje i na vývoji nákladního auta poháněného vodíkem.

Důležitost vodíku bude zřejmě časem stoupat. Exekutiva Evropské unie se totiž v rámci strategie Zelená dohoda pro Evropu snaží nasměrovat sedmadvacítku členských zemí ke splnění klimatických cílů dohodnutých lídry států.

Do roku 2040 by měly země přestat využívat fosilní paliva k vytápění a chlazení budov. Evropská komise se v návrzích zaměřila na trh s plynem. Zatímco dnes tvoří zemní plyn 95 procent všech plynných energetických zdrojů, do poloviny století by to podle Komise měla být výrazná menšina.

Země by pak měly přejít na využívání ekologicky vyráběného vodíku nebo bioplynů. V souvislosti s těmito kroky česká vláda letos v létě schválila Vodíkovou strategii ČR, která popisuje stav a odhaduje vývoj na poli klimatické neutrality do roku 2050. Základem uvažovaných strategií je podle tohoto dokumentu zavádění vodíkových technologií do průmyslu, energetiky i dopravy.