Lex Solar: Souboj o „překompenzaci podpory“ se stává součástí předvolební kampaně?

„Vláda se vypořádala se solárním tunelem z let 2009–2010,“ toto se píše ve volebním programu Hnutí ANO před říjnovými volbami do poslanecké sněmovny. Kauza překompenzace podpory pro fotovoltaické elektrárny z doby před 10 lety se tak stává součástí politického souboje. Jaké dopady to bude mít na konečné jednání poslanců v příštím týdnu v rámci novely zákona o POZE?

Zdroj: Conergy

Velký souboj o překompenzaci

Již 14. září zasednou poslanci na poslední schůzi před volbami do sněmovny. Na pořadu jednání budou hned 3 novely, které dopadnou na podnikání v energetice. Asi největší sledovanost bude mít tzv. „Lex Solar“, nebo-li novela zákona o podporovaných zdrojích energie.

Cílem „Lex Solar“ je vyřešit více než 10 let starou záležitost podpory fotovoltaických elektráren (FVE), kterou stát nestihl rozumně „uregulovat“ v letech 2009-2010. Výsledkem byl obří boom slunečních elektráren na polích, který sebou vyvolal obří růst nákladů na podporu fotovoltaiky. Tuto podporu částečně hradí zákazníci v cenách elektřiny a částečně stát prostřednictvím státního rozpočtu.

Snahou současné vlády je pomocí „Lex Solar“ snížit náklady státu na podporu FVE pomocí omezení jejich ziskovosti, která bude stanovena pomocí tzv. IRR (hodnoty vnitřního výnosového procenta) ve výši 8,4 %. Spolu s tím novela přináší zavedení dodatečného odvodu pro solární elektrárny z let 2009 (10 procent tržeb) a 2010 (ve výši 20 procent z tržeb místo současných 10).

Obojí kombinace opatření proti FVE v rámci „Lex Solar“ je zcela nepřijatelná  pro investory, kteří se tomu brání a silně lobují v parlamentu. Po jejich úspěšném zásahu v Senátu došlo k navýšení IRR z původní hodnoty 6,3 % na 8,4 %. Návrh musí nyní znovu projednat a schválit Sněmovna.

Opakování historie

Již v minulosti se předchozí vlády snažily o zmírnění dopadů nadměrné podpory FVE v cenách elektřiny. Kromě jejího zastropování uvalil stát na solárníky v roce 2011 tzv. solární daň a řadu dalších opatření – například povinnost hradit zpětně poplatky za recyklaci solárních panelů.

Několikrát v minulosti se staly pokusy o „potrestání“ solárníků součástí předvolebního politického souboje. Nejinak tomu bude i v polovině září, kdy se bude schvalovat finální znění „Lex Solar“.

S ohledem na zájem Hnutí ANO, které ve svém předvolebním programu oznámilo „vypořádání solárního tunelu“, lze očekávat, že se některé populistické strany se budou snažit na této snaze „přiživit“ a těsně před volbami získat přízeň voličů snahou o  větší zpřísnění IRR jako „biče na solárníky“.

Jednání o konečném schválení „Lex Solar“ bude ve sněmovně zřejmě hodně vyhrocené a politicky ostře sledované. Vše můžete sledovat online v přímém přenosu na webu Sněmovny již 14. září.