Lex OZE III: Nová éra pro bateriová úložiště a podpůrné služby v České republice

Zdroj: WattStor
Nová legislativa je průlomová
Historicky Česká republika přijímá změny jakéhokoli charakteru velmi pomalu. Legislativa v tomto směru značně zaspala a momentálně dohání sousední evropské státy, kde tyto systémy fungují už roky. Schválením novely jde Česko konečně naproti moderní energetice.
„Energetika prochází revolucí a nová legislativa je důležitým katalyzátorem změn. Pokud firmy pochopí, jak využít podporu pro bateriová úložiště a agregaci flexibility, mohou výrazně snížit svou závislost na tradičních dodavatelích elektřiny,“ Patrik Pinkoš, Vedoucí obchodu pro EU společnosti Wattstor.
O problematice bateriových úložišť s důrazem na poskytování služeb výkonové rovnováhy a agregaci flexibility můžete s Patrikem Pinkošem z Wattstor diskutovat na Smart Energy Forum v Nitře ve dnech 19.-20.3.2024.
Co konkrétně přináší Lex OZE III?
Jedním z hlavních přínosů novely je legislativní ukotvení akumulace elektřiny. Dříve české zákony zohledňovaly pouze baterie připojené přímo ke zdroji energie, jako jsou solární panely. Novela nyní umožňuje použít i samostatně stojící bateriová úložiště, což otevírá cestu jejich širšímu využití pro stabilizaci sítě a vyrovnávání výkyvů mezi výrobou a spotřebou elektřiny.
Dalším klíčovým aspektem je podpora agregace flexibility. To znamená, že menší výrobci a spotřebitelé elektřiny mohou sdružovat své zdroje a spotřebu do větších celků, které mohou efektivněji reagovat na potřeby energetické sítě. Tím se zvyšuje stabilita sítě a optimalizuje se využití obnovitelných zdrojů energie.
„Změny v regulaci, které přináší LEX OZE III, jsou zásadním krokem k modernizaci energetického sektoru. Podniky a investoři tak získají možnost nejen snižovat náklady, ale i vydělávat na stabilizaci sítě,“ doplňuje Patrik Pinkoš.
Příležitosti pro bateriová úložiště a podpůrné služby
Implementace Lex OZE III vytváří ideální podmínky pro rozvoj bateriových úložišť, která mohou poskytovat tzv. služby výkonové rovnováhy (SVR). Tyto služby jsou klíčové pro udržení stability energetické sítě, zejména s rostoucím podílem obnovitelných zdrojů, jejichž výroba je často nestabilní. Bateriová úložiště mohou rychle reagovat na výkyvy v dodávkách elektřiny a poskytovat potřebnou flexibilitu.
V budoucnu můžeme očekávat, že s novelou zákona dojde k početné výstavbě bateriových úložišť pro podpůrné služby. Po nasycení tohoto trhu bude však hrát velikou roli alternativní využití např. pro vlastní spotřebu podniku anebo spolupráce s výrobním zdrojem, případně využití na jinou formu podpory sítě.
Už i v současnosti se v Česku začínají budovat desítky bateriových úložišť pro služby SVR v desítkách MWh v reakci na LEX OZE III, který se stal opravdovým akcelerátorem pro tyto investice. Česká republika stále disponuje značnou kapacitou sítě pro zapojení bateriových úložišť. Pro využití baterie na SVR je kromě jiných požadavků potřeba disponovat výkonem minimálně 1MW a v závislosti na místě instalace se na baterii nahlíží odlišně někdy jako na zdroj, někdy jako na spotřebič. Z tohoto důvodu je nesmírně důležité správně provést návrh systému s čímž máme ve Wattstoru bohaté zkušenosti a potřebnou expertízu.
Ochrana před cenovými šoky
Významným přínosem bateriových úložišť a komplexního energetického managementu zůstává jejich schopnost pomáhat podnikům lépe odolávat výkyvům cen energie. Tyto cenové fluktuace jsou stále častější a nejsou již pouze důsledkem významných geopolitických a ekonomických událostí. S rostoucím podílem malých a geograficky rozptýlených obnovitelných zdrojů energie v síti dochází k častějším a výraznějším rozdílům v cenách elektřiny. Bateriová úložiště proto hrají klíčovou roli nejen v optimalizaci spotřeby či stabilizaci elektrické sítě. Slouží také k ochraně podniků před nečekanými výkyvy na trhu s energií.
„Rostoucí ceny elektřiny a výkyvy na trhu přinášejí firmám obrovské výzvy. Bateriová úložiště nejsou jen nástrojem pro úspory – umožňují podnikům získat kontrolu nad vlastní energií a ochránit se před budoucími cenovými šoky,“ komentuje Patrik Pinkoš.
Vývoj cen elektrické energie posledních let a rostoucí výkyvy cenVisualizing price volatility over the years: A data-driven table showcasing annual price fluctuations and spread trends for insightful market analysis.
Wattstor: Váš partner v nové energetické éře
Společnost Wattstor vnímá přijetí Lex OZE III jako důležitý impuls pro otevření trhu s akumulací energie a podpůrnými službami. Nabízíme komplexní řešení pro výrobu, skladování a využití vlastní elektřiny z obnovitelných zdrojů. Naše technologie zahrnuje pokročilý energetický management systém (EMS Podium) a integrované bateriové úložiště (BESS), které jsou navrženy tak, aby maximalizovaly efektivitu a návratnost investic do obnovitelných zdrojů.
Díky našim řešením mohou podniky nejen snížit své energetické náklady, ale také aktivně přispívat k stabilitě sítě a získávat dodatečné příjmy z poskytování podpůrných služeb. S Wattstor jste připraveni využít všech výhod, které přináší nová legislativa a moderní energetické technologie.
Pro více informací o našich službách a technologiích kontaktujete naše experty.
O problematice bateriových úložišť s důrazem na poskytování služeb výkonové rovnováhy a agregaci flexibility můžete s Patrikem Pinkošem z Wattstor diskutovat na Smart Energy Forum v Nitře ve dnech 19.-20.3.2024.