LEX OZE 3: Revoluční novela míří do Senátu

Schvalování novely energetického zákona LEZ OZE 3 bylo ukončeno dnes po 12:00 na jednání Poslanecké sněmovny. Novela se původně měla týkat hlavně velkých baterií a agregace flexibility, během projednávání se na ni však nalepily desítky sporných pozměňovacích návrhů, které zcela potlačily původní téma. Přinášíme první komentáře k nové legislativě.

Zdroj: Poslanecká sněmovna

Revoluční novela

Dnes okolo poledne po 9 měsících projednávání nakonec Sněmovna jednomyslně schválila celý LEX OZE 3. Jedná se v mnoha ohledech o průlomovou novelu energetického zákona, která zavádí nový legislativní rámec pro akumulaci energie, agregaci a energetickou flexibilitu.

V rámci LEX OZE 3 sněmovna schválila návrh ministra financí Stanujry na provedení individuální kontroly překompenzacevelkých FVE z let 2009-2010. Současně poslanci zamítli návrh na zastavení podpory pro majitele solárních elektráren v dobách, kdy má elektřina na trhu mínusové ceny.

Novela přináší mnoho pozitivních změn pro čistou energetiku, například zvýšení hranice pro potřebná povolení, zjednodušení a opravu systému u větrných elektráren a úpravy zdanění bioplynu při výrobě elektřiny. Hlavně ale zavádí základní pravidla pro poskytování flexibility včetně akumulace, což je důležitý nástroj pro rozvoj obnovitelných zdrojů a jejich vzájemné doplňování.

„S LEX OZE3 přichází flexibilita, důležitá pro rozvoj obnovitelných zdrojů. Mimo jiné velké síťové baterie konečně dostávají pravidla, aby posílily stabilitu sítí. Tím se z nich stane velmi zajímavá podnikatelská příležitost, a to i bez dotací,“ řekl Štěpán Chalupa, předseda Komory obnovitelných zdrojů energie.

Flexibilita bude zahrnovat přizpůsobování spotřeby energie její výrobě v obnovitelných zdrojích a ukládání do baterií, tepla nebo plynu. To je klíčové pro stabilní provoz elektrizační soustavy a snížení nákladů na systémové služby. Díky tomu bude dále možné upravovat podpůrné nástroje jako veřejnou finanční podporu či tarify. Nový systém by měl pomoci k většímu počtu obnovitelných zdrojů stavěných nákladově efektivněji.

Méně byrokracie pro střešní soláry

„Komora OZE nepovažuje snahu Ministerstva financí nalézt „výpadek” ve státním rozpočtu na zákonem garantované podpoře pomocí schválených opatření za ani efektivní ani dostatečnou. Máme pochybnosti o právní i věcné proveditelnosti. Naopak, zrušení takzvané solární zarážky, která umožňuje některým provozovatelům fotovoltaik přestat platit solární odvod, sněmovna ani neprojednávala. Byla to příležitost, jak zabránit budoucímu výpadku příjmu, který ve státním rozpočtu fakticky kryje část výdajů na podporu obnovitelných zdrojů“, dodal Chalupa.

„Zvýšení hranice pro nutnost stavebního povolení a potřebu licence na výrobu elektřiny z 50 na 100 kW se dotkne především středně velkých zejména střešních fotovoltaik. Ubere byrokracie všem, kteří chtějí sdílet a podnikatelům,“ řekl Aleš Hradecký, předseda Cechu akumulace a fotovoltaiky.

Omezení podpory v mírnější podobě

LEX OZE 3 posvětil sporný návrh ministr financí Stanjury na snížení podpory fotovoltaických elektráren s výkonem nad 30 kilowattů uvedených do provozu v letech 2009 a 2010.

Podpora měla klesnout ještě výrazněji, ale poslanci dnesnaopak neschválili snížení maximálního vnitřního výnosového procenta, zjednodušeně výnosnosti investice, na 8,4 procenta. To je hranice, do níž je podpora zdrojů ještě přiměřená. Platný zákon stanoví hranici pro podporu vyšší, a to 8,4 až 10,6 procenta.

Zákon nově zavádí přesnější a individuální vyhodnocování výnosnosti solárních elektráren s výkonem nad 30 kilowattů uvedených do provozu v letech 2009 a 2010. Jejich provozovatelé budou muset například každoročně do 15. prosince informovat operátora trhu, zda jim v příštím roce vznikne nárok na podporu. U jednotlivých zdrojů tomu však může být jinak. Kdo bude vydělávat přespříliš, nárok na podporu ztratí nebo si ji může snížit tak, aby se do limitu vešel.

Proti tomu se ve Sněmovně postavilo především hnutí ANO. „Jsem principiálně proti těmto návrhům, protože jsou retroaktivní, na hraně s českými i evropskými zákony a za třetí jde o porušení slibu státu investorům. Všechny návrh ministra Stanjury jsou nepřijatelné a budeme hlasovat proti nim,“ prohlásil ještě před hlasování bývalý ministr průmyslu Karel Havlíček (ANO). 

Se zkrácením státní podpory nesouhlasí nejen opoziční hnutí ANO, ale varují před ním i zástupci obnovitelných zdrojů. Někteří investoři už kvůli tomu chtějí zahájit se státem arbitráže.