LEX OZE 3: Odklad, který může zbytečně ohrozit budoucnost energetiky v Česku
Energetika jako rukojímí politických her
LEX OZE 3 je klíčový návrh pro modernizaci české energetiky. Novela má zejména umožnit rozvoj akumulace energie, zavést agregaci flexibility a otevřít dveře inovacím, které mohou snížit náklady a zlepšit stabilitu elektrické sítě.
Česká republika je v současnosti jediným státem v EU, kde není možné samostatně provozovat baterie systémy akumulace energie pro poskytování služeb výkonové rovnováhy. Přitom legislativní ukotvení těchto opatření mělo být v Česku zavedeno už v roce 2021.
Proces schvalování příslušné novely v rámci LEX OZE 3 se ale rozběhl až letos, pod tlakem EU, která hrozí omezením dotací z modernizačního fondu, pokud do konce roku 2024 neimplementujeme potřebné změny. Namísto posunu vpřed se však v rámci LEX OZE 3 vracíme k více než deset let starým rozhodnutím o podpoře obnovitelných zdrojů energie, zejména to platí pro velké fotovoltaické elektrárny.
V důsledku nadcházejících parlamentních voleb se energetika v Česku stává rukojmím politických her. Místo odborné diskuze se otáčíme zpět a klademe překážky projektům, které by mohly přinést nižší náklady pro koncové zákazníky, efektivnější fungování sítě a vyšší energetickou soběstačnost.
Nové technologie, jako jsou baterie a možnosti agregace flexibility, navíc otevírají trh novým hráčům, což může rozbít monopolní struktury a posílit konkurenci. Přínos pro zákazníky by byl jednoznačný – například ve formě snížení poplatků za systémové služby.
Další hon na solární barony
Ve středu 11. prosince novelu LEX OZE 3 na čtvrtý pokus znovu projedná poslanecká sněmovna. Rozhodne se mimo jiné i o sporném návrhu ministra Stanjury, který má omezit tzv. „nadměrnou ziskovost“ velkých fotovoltaických elektráren postavených v letech 2009-2010.
Tento sporný návrh plánuje mimo jiné zavést individuální kontrolu vnitřního výnosového procenta, jinými slovy – bude se kontrolovat, jestli ti, kteří si soláry pořídili, nevydělávají moc. Tato změna je podle zastánců bičem hlavně na takzvané solární barony.
Jenže mix těch, kteří vsadili na obnovitelné zdroje, se hodně změnil. Novela tak může postihnout i samosprávy, menší podnikatele nebo nemocnice. Například obec Hrušovany měla díky solárním panelům instalovaným v roce 2010 elektřinu v podstatě zadarmo. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to řekl starosta Petr Šmíd.
Nyní obci Hrušovany však na úkor fotovoltaiky musí ubrat peníze ze sportovních a kulturních akcí, protože mu nic jiného nezbývá. „Vycházeli jsme z toho, že je zákonem stanovená podpora, že je trvalá a že stát dodrží sliby. Je mi to strašně líto a mám velký problém s tím, že se stát snaží ze svého závazku vykroutit,“ uvedl Šmíd.
Zbytečné zpoždění
Komplikace ve sněmovně tak ohrožují plánované schválení novely Lex OZE 3 ještě v tomto roce tak, aby navržené změny mohly platit již od počátku roku 2025. I když poslanci ve středu 11. prosince LEZ OZE 3 schválí, na souhlas senátu a podpis prezidenta bude zbývat velmi krátká lhůta několika dní do konce roku.
Místo toho, aby politická garnitura zatnula zuby a přestala hledět na zájmy úzkých skupin, mělo by být prioritou vysvětlit veřejnosti, že tyto změny nejsou jen o ekologii. Jsou o stabilnější a levnější energii pro všechny.
Českou republiku čekají v energetice další výzvy, například změna distribučních tarifů na nízkém napětí. A pokud se už teď dělají obstrukce kolem LEX OZE 3, jak bude vypadat diskuze o těchto klíčových krocích?
Je škoda, že politická „hrátky“ ve Sněmovně a politická nejistota nás zbytečně brzdí v době, kdy bychom měli využít každou příležitost k rozvoji moderní energetiky. Pokud nechceme zaostávat je odvahu udělat krok vpřed a urychleně novelu LEX OZE 3 schválit.