LEX OZE 3 míří do třetího čtení ve Sněmovně
Hospodářský výbor nechal novelu projít
Na počátku listopadu přineslo projednávání novely energetického zákona zvaného lex OZE 3 na hospodářském výboru sněmovny několik zásadních obratů. Na hlavní legislativu se nabalují desítky přílepků, které vůbec nesouvisí s původním záměrem. Cílem novely je zejména ukotvnit provozování baterií a agregátorů.
Mezi nejspornější body patří návrh na zavedení možnosti dotovat ztrátové uhelné elektrárny a osekání provozních dotací pro velké soláry z doby boomu v letech 2008-2010. Zatímco zavedené nové podpory pro uhelné elektrárny poslanci zamítli, v případě dotací pro soláry nedošlo ke shodě. Původní návrh ministra financí Stanjury tedy míří do poslední kola projednávání ve sněmovně.
Velký odpor
Provozovatelé solárních elektráren zvyšují tlak na vládu, aby svůj záměr na snížení provozní podpory odvolali. V opačném případě zahraniční investoři chystají proti státu žaloby na ochranu investic
Předložené opatření z dílny ministerstva financí a průmyslu mají za cíl ušetřit v rozpočtu pro příští rok na podpoře starým solárním elektrárnám z let 2009 a 2010 zhruba 23 miliard korun (a stejně tak v letech následujících). Toto sporné opatření by se však netýkala jen solárních elektráren, ale i bioplynových stanic či malých vodních elektráren.
Podle Hospodářské komory jsou navíc navrhovaná opatření v předložené podobě protiústavní a ostře proti se postavil i Svaz průmyslu a dopravy. „Pro nás podnikatele je to nepřijatelné. Český průmysl, který táhne HDP, je ve velmi složité situaci. Dopady, které by návrhy měly, pokud by byly přijaty, by ničily podnikatelské prostředí značným způsobem,“ prohlásil viceprezident svazu František Chaloupecký.
Tento návrh opakovaně kritizují právní experti z AK Doucha Šikola advokáti s.r.o., protože podle nás odporuje evropskému právu – jde o retroaktivní opatření, která narušují legitimní očekávání, a hrozí, že povedou k mezinárodním arbitrážím. Podle advokáta Pavla to může mít pro Českou republiku i vážné mezinárodněprávní důsledky.
Dusno ve sněmovně
Novela LEX OZE 3 může výrazně podpořit rozvoj bateriových úložišť na českém trhu a také urychlit rozvoj komunitní energetiky. „Měla být schválena už dávno a pokud by na nás nezatlačila EU, tak by jí lobbisté některých energetických gigantů dokázali stále odsunovat,“ komentuje situaci expert na komunitní energetiku Leopold Benda ze společnosti iKomunita.
„Tlak na schválení novely je tak velký, že se zároveň projednává novela zákona i prováděcí vyhlášky.
Velký boj bude o statut nezávislého agregátora nebo možnost provádět SVR přes stand-alone (tj. samostatně stojících) bateriových úložišť,“ dodává Benda.
Podle Bendy hodlají někteří poslanci pozměňovacími návrhy vstupovat (rozuměj omezovat) již dříve schválené principy komunitní energetiky. Takže to bude ještě zajímavé a máme se na co těšit.
Brzké schválení?
Na podzim roku 2025 Česko čekají parlamentní volby. Právě proto LEX OZE 3 představuje jednu z posledních příležitostí, jak do konce volebního mandátu současné vládní koalice schválit v uzavírajícím se časovém okně ještě nějaké změny.
Proto lze reálně počítat s tím, že poslanci projednají a schválí novely ještě do konce letošního roku. Začátek třetího čtení novely může proběhnout již na následující schůzi sněmovny.
Novela LEX OZE 3 přináší řadu pozitivních návrhů, jejich analýzu přinášíme v tomto článku.