Lex Dukovany míří do Senátu

Poslanci včera schválili ve třetím čtení tzv. lex Dukovany, návrh zákona o opatřeních k přechodu Česka k nízkouhlíkové energetice. Cílem předlohy je zavést způsob stanovení podpory ve formě pevných výkupních cen (FIT) z nových jaderných elektráren, což souvisí se zajištěním financování celého projektu společnosti ČEZ.

Zdroj: Wikipedia

Dohoda s opozicí

Přijetí zákona zvaného lex Dukovany brzdila dlouhodobě opozice ve sněmovně. Nyní se s vládou dohodla na tom, že Senát k předloze připojí pozměňovací návrh, který zamezí ruským a čínským firmám účastnit se tendru na výstavbu nového dukovanského bloku.

„Dospěli jsme k důležitému milníku v rámci české energetiky, a to je zajistit do budoucna bezemisní zdroje za rozumné ceny,“ uvedl ve sněmovně ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO).

Zákon řeší tržní selhání a zakotvuje institut výkupu elektřiny a státního financování nových jaderných zdrojů, s cílem zajištění nízkých cen elektřiny pro české domácnosti a podniky. Dojednaný kompromis podpořil i předseda Hospodářského výboru Poslanecké sněmovny Radim Fiala

Zákon k dostavbě Jaderné elektrárny Dukovany má podle návrhu vlády zavést způsob stanovení výkupní ceny z nového bloku elektrárny, což souvisí se zajištěním financování celého projektu společnosti ČEZ.

„Tento zákon je klíčový pro dukovanský projekt i další nové jaderné zdroje. Vážím si široké politické shody, která je podmínkou pro rozvoj jádra v ČR,“ doplnil vicepremiér Karel Havlíček.

Pro hlasovali zákona hlasovali poslanci ANO, ODS, SPD, ČSSD, KDU-ČSL a TOP 09.

Bez účasti Ruska a Číny

Havlíček již na počátku týdne potvrdil společnou dohodu s opozicí na tom, že senátoři k předloze připojí pozměňovací návrh, který zamezí ruským a čínským firmám účastnit se tendru. Vládní poslanci poté zákon s touto změnou podpoří. Na základě toho opozice přislíbila, že schválení návrhu přestane blokovat.

Poslanec a člen Stálého výboru Jan Bartošek (KDU-ČSL) prohlásil: „Jsem přesvědčen, že dostavba nové jaderné elektrárny není jen otázka ekonomická, ale také výsostně bezpečnostní. Musíme mít jistotu, že našim partnerem bude důvěryhodný partner s bezpečnou technologií a Česká Republika se nestane rukojmím v průběhu výstavby. Což v případě účasti Ruska a Číny vidím jako velmi reálnou hrozbu.“

Havlíček ve středu oznámil, že schválen byl i text tzv. bezpečnostního dotazníku. „Finální znění je v tuto chvíli v souladu s ministerstvem vnitra, průmyslu a bylo odesláno v minulých dnech společnosti ČEZ. Předpokládám, že ho obratem pošle jednotlivým uchazečům,“ uzavřel vicepremiér.