Letošní instalace OZE budou celosvětově rekordní na úrovni 290 GW
Další růst obnovitelných zdrojů
Celosvětový instalovaný výkon zařízení pro výrobu energie z obnovitelných zdrojů se v letošním roce zvýší o rekordních 290 gigawattů, a to navzdory růstu cen klíčových surovin potřebných pro výrobu solárních panelů a větrných turbín.
Podle analytiků agentury IEA bude svět v roce 2026 operovat s celkovou kapacitou obnovitelných zdrojů v rozsahu cca 4800 GW, což bude představovat růst o cca 60% oproti úrovni z roku 2020. Růst obnovitelných zdrojů bude představovat téměř 95% celkového navýšení v rámci všech zdrojů energií.
„Letošní rekordní rozšíření kapacit pro výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů o 290 gigawattů je další známkou toho, že vzniká nová globální energetická ekonomika,“ uvedl šéf IEA Fatih Birol.
„Vysoké ceny komodit a energie, které dnes vidíme, jsou novými výzvami pro toto odvětví. Zvýšené ceny fosilních paliv však zároveň zvyšují konkurenceschopnost energie z obnovitelných zdrojů,“ dodal Birol.
Čína bude nadále lídrem zelené energetiky
Hlavním tahounem růstu instalované kapacity v OZE bude Čína. Podstatným způsobem k růstu přispějí také Evropa, USA a Indie.
Podle analytiků agentury IEA sice poslední růst cen komodit v poslední době do určité míry komplikuje rozvoj obnovitelných zdrojů, ale na druhou stranu růst cen samotné energie dodává těmto zdrojům na atraktivnosti.
Analytici agentury vyjádřili pochybnost nad tím, že překotný rozvoj OZE bude stačit na splnění poměrně ambiciózních klimatických cílů, které počítají s bezemisním stavem do roku 2050. Podle analytiků by růst instalované kapacity OZE musel být ještě o dalších 80% vyšší oproti právě vylepšeným odhadům.
OZE porážejí fosilní energetiku v Evropě
Více než 63 % elektřiny vyrobené loni v EU pocházelo z bezemisních zdrojů. Podíl OZE poprvé nad fosilní produkcí.
Vyplývá to ze statistik produkce obnovitelných a jaderných elektráren ve Zprávě o stavu energetické unie zveřejněné Evropskou komisí. Nejsilnějším zdrojem v EU jsou s 38 procenty obnovitelné zdroje, které vůbec poprvé předstihly fosilní paliva. Ta držela 37% podíl a třetí pozici zaujímá s 25 % jaderná energetika.
Patrný je naopak trend odklonu od uhlí. Už devět členských států ho přestalo k výrobě elektřiny využívat, 13 oznámilo pevné datum odchodu od uhlí a čtyři země o konkrétním termínu diskutují.