Lepší než fóliovníky: V Holandsku se pěstují maliny pod průhlednými solárními panely
Smysluplné propojení zemědělství a solární energetiky
Díky prudkému zlevnění solárních panelů a také vylepšení jejich vlastností na bázi transparentnosti nachází fotovoltaika stále efektivnější způsoby uplatnění. Jedním z nich je tzv. koncept Agrofotovoltaiky (AGFV) , který kombinuje solární panely se zemědělstvím.
Za účelem testování AGFV proto společností BayWa a GroenLeven navrhly speciální technologii konstrukcí a průhledných solárních panelů, jež vytvářejí vhodné podmínky pro pěstování různých plodin. Testy těchto nových technologií pro AGFV probíhají na čtyřech projektech v různých lokalitách v Holandsku.
„Nespoléháme na běžné fotovoltaické technologie. Používáme speciální monokrystalické panely s vysokou mírou transparentnosti vyráběné přímo pro naše potřeby,“ říká projektový manažer Willem De Vries ze společnosti GroenLeven.
Pilotní testy panelů pro potřeby AGFV v oblasti pěstování malin přinesly velmi překvapivé výsledky. „V současnosti testujeme pěstování malin na dvou projektech, kde zkoumáme možnosti zvýšení výnosů v rostlinné výrobě pomocí dvou odlišných technologií průsvitných fotovoltaických panelů,“ uvádí De Vries.
Konec foliovníků?
Zemědělská farma, kde společnost GroenLeven v současnosti realizuje projekty AGFV, využívá fóliovníky pro pěstování ovoce. Díky použití poloprůhledných fotovoltaických panelů se zemědělcům daří pěstovat maliny s vyšším výnosem, ale s velmi praktickou a trvalou ochranou před působením silných dešťů, kropobití či přímého slunečního záření.
Vedoucí farmy Piet Albers prohlašuje, že solární panely jsou pro pěstování rostlin výhodnější než fóliovníky.
„V minulosti jsme používali tradiční fóliovníky, kde jsme však jejich plášť museli každý rok měnit. Navíc kvůli působí silného větru v naší oblasti jsme museli každých šest let vyměňovat nosné konstrukce pro fóliovníky. Tento nedostatek zcela eliminují fotovoltaické technologie, které nyní využíváme pro pěstování malin. Navíc tak výrazně omezujeme i riziko krupobití,“ říká Piet Albers.
V další fáze rozvoje konceptu AGFV společnosti BayWa a GroenLeven spojily síly s holandskou univerzitou ve Wageningenu, přičemž vědci budou pomocí senzorů na 4 projektech v různých lokalitách v rámci AGFV pěstování dalších plodin- borůvek, červeného rybízu, jahod a ostrožin.
Největší projekt AGFV se rozkládá v Babberichu na zemědělské farmě o rozloze 3,2 hektaru, přičemž instalovaný výkon solárního parku dosahuje 2,7 megawattu.
„Speciální technologie polotransparentních solárních panelů je zde navržena tak, aby v nich mohl obíhat vzduch. To jim zajišťuje chladnější vzduch než pod otevřeným nebem a daleko chladnější než ve fóliovnících,“ říká Stephan Schindele, pro AGFV ve společnosti BayWa r.e..