Kyocera přichází na trh s revolučními polotuhými bateriovými články

Vyšší energetická hustota, mnohem nižší výrobní náklady a zvýšená bezpečnost proti vzniku požáru představují 3 hlavní přednosti nové technologie tzv. polotuhých lithiových bateriových článků. Novou technologii letos na trh uvede japonská společnost Kyocera ve spolupráci s americkým startupem 24M. Obě společnosti tvrdí, že tzv. SemiSolid Cells (polotuhé články) přinesou nový standard ve výrobě lithiových baterií.

Zdroj: 24M

Zdroj: 24M

Nová revoluční struktura

Na technologii polotuhých lithiových baterií pracuje zakladatel amerického starupu 24M profesor Ming Chiang od roku 2010. Nová architektura polotuhých baterií umožňuje smíchat aktivní materiály do elektrolytu před vytvořením článku. Při tomto procesu dojde tedy k tvorbě „katolytu“ a „anolytu“, které jsou odděleny separátorem, jenž propouští pouze ionty.

Podle společnosti 24M revoluční struktura článku umožňuje uspořit až 80 % balastního spojovacího materiálu oproti standardním Li-Ion článkům a snížit výrobní náklady až o 40 %. Nová technologie navíc umožní zkrátit dobu výroby baterií až o 70 % oproti tradičním Li-Ion technologiím.

V rámci nové technologie „polotuhých lithium-iontových baterií“ se startupu 24M podařilo zvýšit tloušťku aktivní vrstvy baterie až na pětinásobek. Mnohem větší tloušťka aktivní vrstvy značně zvyšuje kapacitu skladování a současně snižuje (až o 80%) množství podpůrných materiálů, ze kterých se bateriové články skládají.

Další výhodou nové technologie polotuhých baterií v porovnání s běžnou Li-Ion baterií o stejných rozměrech je mnohem vyšší kapacita. V této souvislosti startup 24M tvrdí, že v současnosti dosahuje jejich článek kapacity 350 Wh za kilogram.

Uvedení na trh již letos

Japonské společnosti Kyocera se v roce 2019 podařilo novou technologii polotuhých bateriových článků uvést do pilotního provozu s tím, že komerční výroba nových baterií má být zahájena letos na podzim.

Společnost Kyocera tak hodlá urychlit „bateriovou revoluci“ na poli domácích baterii. První produktová řada nových baterií pod názvem Enerezza o kapacitě 5, 10 a 15 kWh již bude obsahovat nové polotuhé Li-Ion bateriové články.

„Uvedení nových domácích baterii Kyocera pod obchodním názvem Enerrezza znamená milník pro společnost 24M,“ říká Naoki Ota, prezident a technický ředitel amerického startupu. „Po mnoha letech tvrdé práce se tak naše bateriová technologie dočká komerční výroby ve spolupráci s našim obchodním partnerem – společnosti Kyocera.“

„Kyocera a její zákaznicí jistě ocení delší životnost nových baterií, zvýšenou bezpečnost a nižší cenu díky unikátní výrobní technologie na bázi patentu společnosti 24M,“ oznámil Toshihide Koyano, zástupce ředitele divize Solárních energetických řešení ve společnosti Kyocera.