Kvůli sporu o elektroměry může ČEZ přijít o licenci na solární elektrárnu na Táborsku

Od roku 2017 inspektoři Státní energetická inspekce (SEI) prošetřují tři solární parky Skupiny ČEZ na Táborsku, které  byly údajně dokončeny až v lednu 2010 místo původně udávaného prosince roku 2009. Nyní navíc ČEZu hrozí, že fotovoltaický park u Čekanic může přijít o licenci. Informuje o tom časopis EURO.

Active Solar


Kvůli sporu ČEZ odepsal elektrárnu za 387 miliónů

Kvůli pokračujícím sporům je ohrožena licence k provozování elektrárny o výkonu 4,5 megawattu nedaleko Čekanic na Táborsku. Spor o datum dokončení tří solárních parků Skupiny ČEZ na Táborskú přerostl v boj o udržení jakékoli zvýhodněné výkupní ceny. 

V pololetní zprávě investiční fond ČEZ OZ informoval, že ERÚ obnovil řízení o udělení licence pro fotovoltaický park u Čekanic, jehož výsledkem může být zánik licence. Fond proto vytvořil opravnou položku na celou hodnotu elektrárny – tedy ve výši 387 milionů korun.

Všechny 3 solární elektrárny ČEZ odkoupil hotové od původního developera v roce 2009. ČEZ OZ uzavřený investiční fond, který elektrárny vlastní již v roce 2017 vytvořil finanční rezervu ve výši 118,8 milionu korun.

V roce 2017 podal státní zástupce obžalobu na dva bývalé manažery polostátní společnosti ČEZ a revizního technika v souvislosti se solární elektrárnou Čekanice nedaleko Tábora. Obvinění muži měli dopustit podvodu, když v roce 2009 označili elektrárnu za dokončenou i když ještě nebyla schopná provozu. Stát tím podle žalobců měli připravit o 270 milionů korun. Na vyšetřování kauzy se podíleli policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu.

Spor o dobu osazení elektroměrů

Od roku 2015 se SEI zaměřila  na kontroly provozovatelů velkých FVE o výkonu nad 1 MW, které byly připojeny do sítě na konci roku 2010. V těchto případech SEI zkoumala provedení instalace prvního měření, k čemuž často docházelo až v prvním kvartálu 2011. Jedná se o téměř 160 velkých FVE, které postihly kvůli spory o řádné připojení kontroly. 

V souvislosti s kontrolou elektroměrů SEI již před dvěma lety rozhodla, že tři solární parky společnosti ČEZ byly dokončeny až v lednu 2010 místo původně udávaného prosince roku 2009. ČEZ tedy začal dostávat méně výhodnou výkupní cenu. 

„Podstata spočívá v otázce, zda podle tehdejší platné legislativy měly být elektrárny v době zahájení provozu osazeny elektroměry. S ohledem na stále probíhající řízení v této věci bychom se k podrobnostem v tuto chvíli nechtěli vyjadřovat,“ reagoval mluvčí ČEZ Martin Schreier pro časopis EURO.

Spor se týká tří výroben. Zatímco v případě elektrárny Čekanice (instalovaný výkon 4,5 MW) již Nejvyšší správní soud definitivně rozhodl v neprospěch skupiny ČEZ, u solárních parků Bežerovice (3 MW) a Chýnov (2 MW) soudní spory ještě pokračují.