Kvůli Babišovi se odkládá schválení LEX OZE 3 na počátek prosince
Zbytečné show v režii Babiše
Expremiér a předseda opozičního hnutí ANO Andrej Babiš způsobil v pátek ve Sněmovně svým nezvykle pomalým a dlouhým projevem v délce až 2 hodiny velké pozdvižení. Dokonce navrhnul jednat o duševním zdraví premiéra Petra Fialy (ODS). Podle Babiše premiér vykládá „nesmysly a měl by si odpočinout“.
Jeho slova vyvolala ostrou reakci mezi koaličními politiky v sále a následně také na sociální síti. dojmem. Babiš dokonce chtěl zařadit duševní zdraví premiéra Petra Fialy na jednání sněmovny, poslanci to ale odmítli.
Poslanci koalice přerušovali Babišovy výpady nesouhlasným bušením do lavic, zazněl i výkřik „fuj“. Místopředseda sněmovny Aleš Juchelka (ANO) jako předsedající schůze v rámci sjednávání pořádku vybídl svého šéfa k tomu, aby se zdržel psychiatrických hodnocení. Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) a ministr dopravy Martin Kupka (ODS) poté na protest odešli ze sálu a schůze i projev Babiše musely být kvůli tomu na zhruba 25 minut přerušeny.
Odklad projednání na 3. prosince
Zlé „jazyky“ dokonce spekulují, že svým dlouhým projevem chtěl Babiš oddálit schvalování energetické novely, kterou chce vládní tábor snížit podporu obnovitelných zdrojů energie – tj. LEX OZE 3, což se mu nakonec fakticky v pátek povedlo.
Přitom vše vypadalo na to, že se poslanci v pátek dostanou k hlasování o konečné podobě novely LEX OZE 3. Byl to v pořadí čtvrtý bod na programu jednání poslanecké sněmovny.
Avšak blížila se druhá hodina odpolední, a tak poslanci dali přednost brzkému odjezdu do svých domovů. K projednání této zásadní novely, která výrazně ovlivní podobu české energetiky, se vrátí až v úterý 3. prosince.
Co všechno přináší novela Lex OZE 3?
Podle předkladatele, tedy ministerstva průmyslu a obchodu, je LEX OZE 3 v převážné míře transpozicí směrnice Evropského parlamentu a Rady číslo 2019/944 o společných pravidlech pro vnitřní trh s elektřinou. Novela se primárně zaměřuje na legislativní rámce pro akumulaci energie, agregaci a flexibilitu. Tyto příslušné změny měla do národní legislativy převést nejpozději Česká republika již v lednu roku 2021, ale dosud tak neučinila.
Novela také upravuje nově možnost provozovat obnovitelné zdroje do 100 kWp bez nutnosti stavebního povolení a příslušné licence, kterou nemusí již vydávat Energetický regulační úřad. Novela Lex OZE 3 dále obsahuje několik opatření, která mají za cíl lépe ochránit zákazníky – třeba co se týká informační povinnosti pro dodavatele energií.
Novinkou je možnost zákazníka ukončit smluvní vztah s dodavatelem, který nemá seriózní obchodní strategii. Předmětem sporů je naopak výše smluvní pokuty za předčasnou výpověď smlouvy s cenovou fixací. Až poslanci ve třetím čtení rozhodnou, zda maximální výše pokuty bude 30 nebo 40 procent z hodnoty neodebrané elektřiny či plynu do konce smlouvy.
Na počátku listopadu ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) spolu s ministrem průmyslu Lukášem Vlčkem (STAN) představili balík návrhů s cílem omezit platby majitelům solárních elektráren z let 2009 a 2010. Toto protlačili do sněmovny jako přílepek k novele Lex OZE 3. Vzhledem k nešťastně zvolené hranici 30 kW se nově navržené kontroly překompenzace dotknou cca 3000 subjektů, mezi kterými nejsou zdaleka jen velcí solární investoři.