KSTAR New Energy: Jaká je návratnost investic do bateriových systémů akumulace energie?

Globální expert na skladování energie, společnost KSTAR New Energy (dále jen „KSTAR“),   vás zve na návštěvě během veletrhu INTERSOLAR Europe 2024, který se uskuteční v německém Mnichově ve dnech 19.-21. června 2024. Letos KSTAR jako světový lídr představí nejnovější ve svém stánku  špičková řešení pro skladování energie a nabíječky elektromobilů. Tyto produkty poskytnou evropským zákazníkům komplexní energetická řešení, jež splňují jejich rozmanité potřeby.

Navštivte stánek B4-330 společnosti KSTAR, kde si můžete prohlédnout nejnovější inovace a dozvědět se více o závazku k udržitelnosti ESG.

Společnost KSTAR byla založena v roce 1993 a v prosinci 2010 byla kótována na burze cenných papírů v Šen-čenu v Číně. Po 30 letech vývoje se společnost KSTAR stala přední čínskou firmou v oblasti výkonné elektroniky včetně modulárních a kontejnerových řešení datových center, a zároveň také i významným výrobcem fotovoltaických řešení a bateriových systémů pro ukládání energie (BESS), Díky svým rozsáhlým investicím do výzkumu a vývoje zaujímá firma KSTAR v tomto odvětví přední místo.

V roce 2015 bylo Technologické centrum společnosti KSTAR uznáno čtyřmi národními úřady, včetně Národní komise pro rozvoj a reformy a Generální správy cel, jako Národní technologické centrum se sídlem v Číně.

V roce 2016 byla společnost KSTAR oceněna Ministerstvem průmyslu a informačních technologií jako Národní podnik pro technologické inovace, což je další uznání naší nezávislé inovační schopnosti a zároveň potvrzení role lídra v oboru na národní úrovni v Číně.

Chcete-li se dozvědět více o společnosti KSTAR a jejích produktech navštivte webové stránky www.kstar.eu.

Před veletrhem Intersolar jsme se zeptali našich technických odborníků, jak fungují bateriová úložiště energie (BESS) a na co si dát pozor, pokud uvažujete o takovém řešení ve své domácnosti nebo firmě.

 

Co byste měli zvážit při výběru skladovacího zařízení?

KSTAR: Nejdůležitějším aspektem při výběru BESS by měla být bezpečnost a nízká poruchovost systému. Jedná se o zařízení, na které se uživatel bude spoléhat po mnoho let, takže zajištění dlouhé doby nepřetržitého provozu je zásadní. Kromě toho je vhodné věnovat pozornost tomu, zda výrobce poskytuje poprodejní podporu a servis pro zákazníky v České republice. To výrazně usnadňuje řešení případných problémů a také urychluje proces opravy závad. V tomto ohledu může společnost KSTAR nabídnout svoji servisní centrálu v Polsku a servisní tým působící i České Republice, který poskytuje podporu v každé fázi procesu.

Výhodou výrobků značky KSTAR je také to, že se jedná o kompletní řešení (vše v jednom). To znamená, že hotový systém má kompaktní konstrukci a všechny jeho komponenty pocházejí od jednoho výrobce. To výrazně zjednodušuje instalaci BESS a snižuje riziko chyb při montáži a zároveň je celá instalace estetická a kompaktní. Součástí sady jsou také kabely pro připojení bateriového úložiště ke střídači, čímž se předchází případnému riziku použití nekvalitních kabelových konektorů.

Jaké jsou výhody akumulace energie?

KSTAR: Výhodou, kterou zákazník pocítí okamžitě, je větší nezávislost na síti. Naše výrobky jsou vybaveny systémy nouzového napájení, takže v případě výpadku elektrické sítě bude uživatel stále schopen používat elektrická zařízení. Hlavní důraz při instalaci BESS je však kladen na jejich rostoucí ekonomickou efektivitu a úspory, které přinášejí díky schopnosti ukládat „levnou“ energii.

Společnost KSTAR nabízí kompletní řešení pro rezidenční i komerční systémy, z nichž každé je přizpůsobeno individuálním potřebám a provozním parametrům zákazníků v jakémkoli měřítku.

Střídače pro domácnosti vyráběné společnosti KSTAR mohou díky svému připojení k internetu poskytovat systém pro sledování toku energie do sítě a ze sítě i parametrů elektřiny dodávané distributorem. Tato funkce je výhodná zejména v oblastech s častým překračováním napětí nebo jinými anomáliemi parametrů sítě. Systém střídačů s akumulací energie lze úspěšně použít i jako doplněk stávající fotovoltaické instalace, aniž by do ní bylo nutné zasahovat. To snižuje náklady a otevírá možnost rozšíření systému o další fotovoltaické moduly.

Majitelé komerčních fotovoltaických systémů se v současné době potýkají s rostoucím počtem odstávek v důsledku nadprodukce elektřiny ve špičkách. Tento problém se týká stále většího počtu uživatelů a představuje skutečný finanční problém.

Instalace BESS buď jako nové instalace, nebo jako doplněk stávající fotovoltaické instalace zvyšuje nezávislost na rozvodné síti a je reálnou odpovědí na výše uvedené komplikace.

Stejně jako u rezidenčních instalací vybavila společnost KSTAR komerční střídače systémem pro sledování parametrů elektrické sítě. Další výhodou používání komerčních zařízení KSTAR je snadná instalace a provoz – systém se skládá z vyměnitelných bateriových modulů, které jsou vzájemně propojeny již z výroby, což výrazně zkracuje dobu uvedení do provozu a umožňuje rychlejší opravy.

Jaké jsou investiční náklady do BESS? Kdy se investice vrátí?

KSTAR: V současné době se ceny skladování energie přizpůsobují možnostem spotřebitelů na trhu. Rozhodnutí obohatit fotovoltaickou instalaci o akumulaci energie bude vždy znamenat vyšší finanční náklady, ale paradoxně zkracuje dobu návratnosti. V západních zemích se již výrobci fotovoltaické elektřiny potýkají se zápornými sazbami za její dodávku do sítě. Jediným způsobem, jak se vyhnout důsledkům tohoto scénáře, je bateriové úložiště v kombinaci s hybridním střídačem vybaveným systémy pro řízení toku energie a jejího využití.

Dalším faktorem zvyšujícím atraktivitu BESS jsou dotační programy. V Česku se jedná o populární dotační program Nová zelená úsporám pro domácnosti, a také dotační programy Modernizačního fondu pro firmy o obce.

Střídače KSTAR, určené pro domácnosti i komerční zákazníky, disponují řadu různých scénářů využití výnosů z fotovoltaických panelů, které uživatelům umožňují přizpůsobit charakter provozu zařízení svým potřebám.

Navštivte nás na veletrhu INTERSOLAR v Mnichově na stánku B4-330. Rádi si s vámi popovídáme a představíme vám naše řešení.

Pro ty, kteří nebudou moci navštívit stánek KSTAR tento měsíc, bychom vás rádi pozvali na příští jubilejní 10. ročník veletrhu Smart Energy Forum v Praze, kde budete moci navštívit také stánek společnosti KSTAR ve dnech 09.-10. října 2024.