Kříž (MPO): Nová zelená úsporám bude pokračovat i v roce 2021. Zájem o dotace na soláry stále roste
Rostoucí zájem o dotace pro nové soláry
MŽP je podle náměstka připraveno na to, že od příštího programového období pro čerpání evropských dotací převezme agendu od ministerstva pro místní rozvoj (MMR).
„Aktivita žadatelů byla v období zhruba od března do konce dubna možná překvapivě vyšší než v předchozích měsících. Jak o zateplování a renovaci, tak o nové stavby v pasivním standardu nebo výměnu zdrojů, jako například tepelných čerpadel, fotovoltaických nebo rekuperačních systémů,“ uvedl Kříž.
Ministerstvo životního prostředí už v polovině května uvedlo, že v Česku navzdory dopadům šíření koronaviru roste zájem o fotovoltaické elektrárny (FVE) na střechy domů. Letos do konce dubna jejich počet proti stejnému období loňského roku vzrostl z 954 na 1792, celková požadovaná částka z 100,3 na 223,8 milionu korun.
Mezi lídry trhu instalací střešních FVE patří společnost S-Power Energies. Jednatel firmy Jaroslav Šuvarský tehdy uvedl, že situace kolem koronaviru zájmu překvapivě i pomohla, protože řada lidí díky karanténě získala čas na to, aby dořešila dlouho odkládané projekty.
Více než 11 miliard na nové šetrné projekty
Do konce loňského roku ministerstvo životního prostředí (MŽP) z programu Nová zelená úsporám (NZÚ) proplatilo 33.654 žádostí částkou 6,81 miliardy korun. Aktivních žádostí, tedy schválených žádostí v různém stupni administrace, bylo 42.437 za 11,25 miliardy korun. Celkové zdroje programu pro období 2014 až 2021 MŽP odhaduje na 17,2 miliardy korun, téměř o deset miliard korun méně proti původním předpokladům.
„Dotační program, na jehož realizaci se podílí zejména živnostníci a malé firmy, má zcela jednoznačně potenciál podpořit domácí ekonomiku ochromenou koronavirovou situací. V současnosti je jedním z nejvýznamnějších existujících prorůstových opatření, která můžeme rychle využít, abychom zmírnili dopady koronavirové krize,“ říká ministr životního prostředí Richard Brabec o programu Nová zelená úsporám.
„Díky dobře nastavenému systému podpory a vysokému finančnímu pákovému efektu přináší program z jedné investované koruny z veřejných prostředků zpět do našeho hospodářství minimálně tři další koruny. Nejen, že má tak pozitivní vliv přímo na státní rozpočet, ale i na rozvoj podnikatelské sféry, zejména na malé a střední firmy ve stavebnictví i dalších souvisejících oborech. Dalším přínosem je tedy vytvoření nebo udržení desítky tisíc pracovních míst,“ zdůrazňuje ministr výrazné ekonomické a sociální přínosy programu, jehož primárním cílem je úspora energií a podpora snižování emisí skleníkových plynů.
Pokračování úspěšného programu
Z programu mohou lidé čerpat peníze na projekty snižování energetické náročnosti rodinných a bytových domů, výstavbu nových rodinných a bytových domů s velmi nízkou energetickou náročností a pořízení obnovitelných zdrojů energie do budov. NZÚ využívá peníze z výnosů z aukcí emisních povolenek, k dalším zdrojům mohou patřit veřejné a jiné prostředky.
Loni do programu dorazilo 12.898 žádostí za 3,26 miliardy korun. Aktivních bylo 10.745 s požadovanou výší podpory za téměř 2,7 miliardy korun. Úřad proplatil 9088 žádostí částkou 2,05 miliardy korun. V roce 2018 přišlo 9909 žádostí za více než 3,5 miliardy korun, proplacení se týkalo 7532 žádostí, a to obnosem 1,76 miliardy korun.
Program Nová zelená úsporám je dosud určen pouze pro žadatele z Prahy. Pro ostatní regiony ho v programovém období 2014 až 2020 pro čerpání evropských dotací spravuje MMR z Integrovaného regionálního operačního programu. Od příštího programového období bude MŽP spravovat Novou zelenou úsporám pro celou zemi.
„Mělo by to být zhruba od poloviny příštího roku. Ve všech programech bychom chtěli být kontinuální a předvídatelní. Jsme připraveni agendu převzít tak, aby tam nevznikla nějaká časová mezera. Program je podle nás nastavený dobře, nehodláme na něm nic zásadního měnit,“ dodal Kříž.