Koupejte se ve vaně vyrobené pomocí solárů

Greenbuddies, český dodavatel řešení pro výrobu elektřiny ze slunce, nainstaloval v Příbrami pro společnost Ravak elektrárnu o výkonu takřka 500 kWp. Dvě střechy v areálu společnosti byly osazeny více než tisícovkou panelů. Projekt zahrnoval komplexní projektovou dokumentaci a řešení technické výzvy v podobě regulace výroby energie.

Zdroj: Greenbuddies

Komplexní zajištění služeb

Společnost Greenbuddies, přední poskytovatel řešení obnovitelné energie, dodala stavbu nové fotovoltaické elektrárny pro českého výrobce sanitárního zařízení, společnost Ravak.

Projekt se nachází na dvou střechách výrobního a skladovacího areálu v Příbrami a využívat bude 1100 kusů fotovoltaických modulů o výkonu 450 Wp s celkovým výkonem 495 kWp. Pro přeměnu stejnosměrného proudu z modulů na střídavý proud pro distribuci do sítě byly instalovány celkem 4 střídače. Montážní systém využívá technologii švýcarského výrobce Schweizer pro orientaci východ-západ.

Greenbuddies také zajistili nejprve veškerou projektovou dokumentaci pro získání stavebního povolení a pro průběh stavby. To zahrnovalo řešení požární bezpečnosti, vypracování revizní zprávy či vypracování dokumentace o skutečném provedení stavby. Po dokončení stavební fáze následovalo zajištění veškerých revizí a připojení elektrárny do sítě.

„Tato nová fotovoltaická elektrárna bude nejen energeticky efektivním řešením, ale také přispěje k udržitelnosti a kvalitě životního prostředí. Greenbuddies jsou hrdí na to, že mohou být součástí takového projektu a pomoci Ravaku dosáhnout jejich energetických cílů a snížit jejich uhlíkovou stopu,“ řekl Aleš Spáčil ze společnosti Greenbuddies.

Zacíleno na vlastní spotřebu

Během výstavby a zejména zprovoznění fotovoltaické elektrárny se projektanti z Greenbuddies setkali s technickou výzvou v lokalitě Příbrami, kde v současnosti není dostatečná kapacita v distribuční síti. Tento projekt má specifický požadavek: nesmí dodávat do sítě žádné přebytky energie.

Veškerá vyrobená elektřina musí být spotřebována přímo v areálu klienta. V pracovním týdnu, kdy je výroba společnosti Ravak na svém vrcholu, to obvykle nepředstavuje problém. Ovšem o svátcích a víkendech, kdy může fotovoltaická elektrárna vyrobit více energie, než areál spotřebuje, je nutné provádět regulaci výroby.

Výkyvy ve výrobě energie, ovlivněné aktuálním počasím, vyžadují rychlou a přesnou regulaci fotovoltaického systému, a to v řádu sekund. Proto bylo nutné vymyslet dostatečně flexibilní řešení, aby nedocházelo k žádným přetokům energie do sítě. Tento problém není ojedinělý a může se relativně často vyskytovat v oblastech s vyčerpanou kapacitou sítě.

Situace bude ještě aktuálnější s nově vypsanými dotačními programy, které povolují dodávat do distribuční sítě pouze 20–30 % vyrobené kapacity. Zbytek energie bude třeba spotřebovat přímo v areálu, nebo bude potřeba implementovat podobný systém regulace, jako je tomu v případě projektu pro společnost Ravak.