Kontroly překompenzace se mohou stát noční můrou pro solární investory

Stát nedávno spustil další kolo kontroly překompenace podpory (KPK) pro POZE. Téměř 2700 větších zdrojů, z toho asi 1400 budou fotovoltaické elektrárny (FVE) bude v budoucnosti  podléhat KPP. Za účelem KPP již Ministerstvo průmyslu a obchodu stanovilo do 29. října lhůtu pro odevzdání vyplněných dotazníků, které byly zaslány všem provozovatelům větších FVE uvedených do provozu v roce 2009. 

Active Solar


Pohled investora na KPP

V této souvislosti se řada investorů KPP silně obává, a někteří “tento počin” i kritizují. Svůj pohled na KPK poměrně trefně vyjádřil jeden ze zástupců solárních investorů Ondřej Žídek na svém LinkeIn profile. 

Ondřej Žídek pracuje od roku 2017 jako Fund manager ve společnosti REDSIDE investiční společnost se zodpovědností za fond NOVA Green Energy, jenž investuje do fotovoltaických elektráren. Níže citujeme jeho názor na chystanou KPP.

“Zajímavé na kontrolách překompenzace (zdali elektrárna vydělává moc nebo málo) je stanovení právě té míry, kdy už projekt vydělává moc. Nikde jsem nenašel podklad nebo zdroj k magické hodnotě 8,4 %. Mnoho EU států si stanovilo vyšší míry zhodnocení (jsou benevolentnější),” komentuje Žídek.

Podle Žídka má Česká republika tendency všem ukázat, jak s těmi obnovitelnými zdroji zatočí. “Přirovnal bych to k pokutám na silnici. Povolená rychlost v obci je 50 km/h, do 55 km/h se jedná o malé překročení tzv. v „toleranci“ a pokuta Vám mnohdy nehrozí, do 70 km/h se jedná o střední, nad 70 km/h se jedná o vyšší a nad 90 km/h o vysoké překročení. Každé takové porušení má jinou výši postihu, zcela logicky. Ale v případě elektrárny nám stát říká, jestli jedeš 51 km/h nebo 151 km/h v obci je nám jedno, zaplatíš nejvyšší možnou sankci,”upřesňuje Žídek.

K čemu to povede?

“Provozovatelé elektráren se budou soudit, soudy se povlečou roky, mnoho projektů, kterým bude např. zastavena podpora nebudou mít na splátku bance apod. Projekty převezme někdo „vhodnější“, konstatuje Žídek.

”A co je na tom nejvtipnější? Že stát pořád ještě nesdělil, jak bude při kontrolách postupovat, jak bude výpočet probíhat, jaké budou sankce. Takže překročíte rychlost v obci, ale vůbec netušíte, jaká sankce přijde, seberou Vám řidičák nebo dostanete napomenutí?,” uzavírá Žídek.

Kdo je to ONDŘEJ ŽÍDEK?

V oblasti energetiky se Ondřej Žídek pohybuje již 15 let. Ve společnosti Deloitte zastával pozici senior konzultant pro oblast energetiky.

Ze středních manažerských pozic v ČEZ se vypracoval na člena představenstva a manažera distribuce ČEZ Distribuce Bulharsko. Od roku 2017 působí jako Fund manager NOVA Green Energy. Vystudoval ČVUT Praha, obor Ekonomika a řízení energetiky.