Kontrakt za půl miliardy: Solek v Rumunsku podepsal první dlouhodobý kontrakt na dodávku solární energie

Česká fotovoltaická skupina Solek uzavřela desetiletou dohodu o závazném odběru – tzv. Power Purchase Agreement  (PPA) s E.ON Romania, předním hráčem na rumunském energetickém trhu. Celková hodnota transakce se odhaduje přibližně na 500 milionů korun.

Zdroj: Solek

Zdroj: Solek

Firma zvažuje další investice

Předmětem smlouvy je odběr elektřiny vyrobené z obnovitelných zdrojů ze čtyř solárních parků, které v Rumunsku Solek Group vlastní a provozuje. Smlouva je uzavřena na následující desetileté období.

 

Solární parky mají celkový instalovaný výkon 8,5 MW a byly vybudovány v období 2012–2013. Jsou vybaveny moderní technologií a umístěné na jihu Rumunska. To je oblast s nejvyšším slunečním zářením a zároveň se snadnou dostupností z Bukurešti.

 

„Rumunsko má pro fotovoltaiku dostatečný sluneční osvit a do budoucna i šanci na nový efektivní systém její podpory,“ uvedl Zdeněk Sobotka, zakladatel a většinový majitel skupiny Solek, a doplnil: „Zatím tedy na trhu zůstáváme a zvažujeme i další investice.“

 

Skupina Solek na území Rumunska zrealizovala od roku 2012 už jedenáct projektů, z nichž zmíněné čtyři provozuje a dalších sedm prodala investorům.

Další expanze

Společnost Solek od svého založení v roce 2010 realizovala více než desítku projektů v oblasti fotovoltaických elektráren (Česko, Slovensko, Rumunsko a Chile) o celkovém instalovaném výkonu přes 36 MW.

 

V současnosti se Solek soustředí na chilský trh, kde má v plánu výstavbu dalších až 250 MW. Skupina disponuje rozsáhlými zkušenostmi jak s developmentem a EPC (kompletní realizací) solárních elektráren, tak jejich údržbou a správou.

 

Nedávno firma oznámila, že vstupuje na další na Kypru, kde hodlá realizovat projekty solárních elektráren v objemu více než 100 MW. Odhadovaná hodnota dokončeného developmentu v tomto objemu se pohybuje kolem 150 milionů korun.

 

„Kypr je pro nás další slibný trh díky vysoké úrovni slunečního záření i rostoucí poptávce po elektrické energii,“ řekl Zdeněk Sobotka, zakladatel a CEO skupiny Solek. „Chceme se tak podílet na růstu fotovoltaiky v energetickém mixu Kypru a na plnění jeho závazků v rámci klimatické politiky EU.“