Konec nadějí: Místo v Česku postaví Tesla novou gigatovárnu na elektromobily v Německu

Americký výrobce elektromobilů a baterií Tesla hodlá postavit novou továrnu v blízkosti Berlína. Informoval o tom  generální ředitel podniku Elon Musk. Padl tak prakticky poslední naděje, že čtvrtá gigatovárny Tesly vyroste v Česku, jak v roce 2017 spekulovala některá americká média. Spekulovalo se také o případné továrně na autobaterie. Obojí, vozy i baterie, by se mělo vyrábět právě v Německu.

Tesla

Investice za 2 miliardy dolarů


Nový evropský závod Tesly, nebo-li Gigafactory 4, by měl zahájit výrobu v roce 2021. Musk v úterý při předávání ocenění „Zlatý volant“ na ceremoniálu, kterého se v Berlíně účastnili i šéfové BMW, Audi či VW, prohlásil, že závod bude stát blízko berlínského letiště. 

V souvislosti s novým závodem Tesly německá média informují, že díky této investici vznikne až 6 000 nových pracovních míst během výstavby a v budoucnosti se počet zaměstnanců může navýšit o dalších několik tisíc. 

Německý ministr hospodářství Peter Altmaier prohlásil, že díky investici Tesly do výstavby gigatovárny na elektromobily v Berlíně se potvrzuje, že Německo stále potvrzuje vysokou míru atraktivity pro výrobu automobilů. „Současně se jedná o milník ve vývoji elektromobility a bateriového know-how,“ dodal Altmaier.

Promarněná příležitost pro Česko

O evropské Tesla Gigatovárně se spekuluje už několik let. Mohla stát prakticky kdekoliv, naděje si dělalo i Česko, ale nakonec Elon Musk a jeho firma upřednostnily Německo. Zároveň by v Berlíně mělo vyrůst inženýrské a designérské centrum Tesla. Bývalé východní Německo je velmi zajímavou volbou, protože dříve se spekulovalo spíše o hranici Německo-Francie, případně o Bavorsku.

Automobilka Tesla nyní dokončuje závod Gigafactory 3 za dvě miliardy dolarů (zhruba 46,5 miliardy korun) v čínském  Šanghaji. Jde o její první továrnu na výrobu elektromobilů v zahraničí. Vozy Tesla Model 3 by měla šanghajská továrna začít vyrábět do konce roku.

„Tento týden začínáme přijímat on-line objednávky Modelu 3 v Číně, takže zákazníci si mohou nakonfigurovat své vozidlo dopředu. Gigafactory 3 je dalším příkladem závazku Tesly k čínskému trhu,“ uvedl nedávno Musk.