Komora OZE: Česko bude muset kvůli evropským návrhům předělat klimatický plán

Česko bude muset kvůli evropským návrhům, které mají země EU nasměrovat ke splnění přísnějších emisních cílů v roce 2030, předělat Národní energeticko-klimatický plán. Minulý týden to řekl předseda Komory obnovitelných zdrojů energie Štěpán Chalupa.

Zdroj: Štěpán Chalupa_Twitter

Zdroj: Štěpán Chalupa_Twitter

Růst podílu OZE na výrobě elektřiny

Podle Chalupy by navýšení podílu 40 procent obnovitelných zdrojů energie (OZE) na úrovni EU do roku 2030 způsobí podle metodiky Evropské komise skutečnost, že by Česko přispět 29 až 32 procenty, ale v současnosti počítá pouze s růstem podílu zelených zdrojů na 22 procent.

 „Přetahování o dva, tři procentní body nemá smysl. Tak jako tak jde prakticky o zdvojnásobení současného stavu, to je možné zajistit pouze jasným pozitivním přístupem státu. Váhání a zpochybňování, jestli jsou obnovitelné zdroje priorita, musí v Česku skončit,“ řekl Chalupa. 

Ministerstvo průmyslu a obchodu v materiálu z loňského prosince uvedlo, že podíl obnovitelných zdrojů na celkové spotřebě energie roste, v roce 2019 činil 16,24 procenta proti 15,14 procenta v roce 2018.

Šance na transformaci a decentralizace energetiky

„Transformace energetiky přináší vedle decentralizace výrobní základny také decentralizaci vlastnickou. Namísto několika málo energetických firem vlastnících pár desítek elektráren zde během dekády vzniknou statisíce zdrojů vlastněných samovýrobci, podnikateli, domácnostmi, obcemi, využívající i energetická společenství. Je oprávněné předpokládat, že role státu by měla být těmto trendům vytvářet podmínky,“ uvedl Chalupa.

Někteří odborníci upozorňují na paradox, že právě ve středu, kdy Evropská komise klimaticko-energetické plány do roku 2030 představila, schválila česká Sněmovna takovou verzi novely zákona o podporovaných zdrojích energie (POZE), která nepočítá s účastí fotovoltaických elektráren v plánovaných energetických aukcích a výrazně snižuje podporu těchto zdrojů.

Vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) dlouhodobě argumentuje, že schválením novely se ušetří řádově miliardy korun vyplácených ročně na podporu solárních zdrojů. „Konec solárního tunelu z let 2009 a 2010. Levné centrální vytápění pro 3,5 milionu obyvatel. Podpora nových obnovitelných zdrojů a čisté dopravy. Přes odpor části opozice jsme ve Sněmovně udělali velký krok k přechodu k moderní energetice a vypořádali se současně s minulostí,“ napsal Havlíček ve středu na twitter.