Komora: Dále prosazujeme klíčová opatření pro zrychlený rozvoj OZE

V červnu Sněmovna schválila v nouzovém režimu novelu energetického zákona, které se také přezdívá „Putin novela“. Bohužel z takzvané „Putin novely“ vypadla tři opatření důležitá pro zrychlený rozvoj OZE. Informovala o tom Komora obnovitelných zdroje energie (Komora OZE).

Zdroj: Wikipedia

Urgence míří na ministerstvo

Již v květnu ministr průmyslu Síkela přislíbil, že jeho resort připraví novelu energetického zákona, která umožní od roku 2023 půjde vyrábět solární energii bez licence z fotovoltaických elektráren (FVE)  o výkonu až 40 kilowattů (kW). Součístí novely má být  také zjednodušení schvalovacích procedur pro nové OZE.

V této souvislosti Komora OZE dál prosazuje tato rychlá a klíčová opatření společně s dalšími podstatnými změnami v rámci novely energetického zákona, stavebního zákona a zákona o jednotném environmentálním povolování.

Co zdrželo přípravu novely?

Původním cílem bylo dle sdělení Komory OZE prosadit na MPO rychle schválení výše uvedených změn s účinnosti od 1. června 2022. Nicméně, podle sdělení MPO z počátku června se další novela energetického zákon připravuje tak, aby se schválila v rámci standardního procesu v parlamentu.

Důvodem je skutečnost, že úpravu schvalovacích procesů pro stavbu FVE by nebylo možné projednávat ve stavu legislativní nouze. To znamená odložení platnosti na rok 2023.