Koalice SPOLU hodlá podpořit rozvoj obnovitelných zdrojů v Česku

SPOLU, čili koalice KDU-ČSL, ODS a TOP09, hodlá podpořit decentralizované obnovitelné zdroje v Česku a výrazně motivovat lidi k přechodu na obnovitelné zdroje.

Zdroj: S-Power

Kam by měla směřovat česká energetika?

Podle prohlášení SPOLU doba uhelná v České republice definitivně končí. „Pokud chceme rychle odejít od energie vyrobené z uhlí, je nutné podpořit jádro. Jedná se o bezemisní zdroj, který zajistí stabilitu v naší přenosové soustavě,“ informuje SPOLU na svém webu.

Budoucnost české energetiky vidí koalice SPOLU v kombinaci jádra a decentralizovaných obnovitelných zdrojů. „Budoucnost vidíme v kombinaci jádra a decentralizovaných obnovitelných zdrojů zejména fotovoltaiky na střechách, jejíž energii budeme skladovat v bateriích. Stát musí výrazně více motivovat lidi v přechodu na obnovitelné zdroje energie,“ doplňuje SPOLU.

Boom střešní fotovoltaiky

Transformace energetiky v žádném případě nesmí vést ke zchudnutí lidí. Přechod na obnovitelné zdroje se musí lidem vyplatit. Zároveň nesmí být ohrožena energetická soběstačnost a nezávislost.

„Do roku 2025 chceme instalovat fotovoltaiku na 100 tisíc střech po celém Česku a energeticky tak využívat zejména veřejné budovy. Jsem přesvědčený, že takto můžeme využívat obnovitelné zdroje celorepublikově a výrazně tak přírodě ulehčit. Posilnit zároveň chceme i Zelenou úsporám, usilujeme o to, aby se zelená energie lidem vyplatila,“ uvádí Petr Hladík, místopředseda KDU-ČSL pro životní prostředí.

„Ale transformace energetiky není pouze elektřina, ale i transformaci teplárenství. Nechceme rozpad centrálního zásobování teplem, i proto podporujeme jádro jako bezemisní zdroj a chceme zvýšit dostupnost tepelných čerpadel pro rodinné domy. Podpoříme také výzkum v oblasti využití vodíku,“ uzavírá SPOLU.