Kladno bude rozvíjet koncept energeticky chytrého města

Na konci srpna Kladno podepsalo memorandum o vzájemné spolupráci v oblasti Smart City se společností ČEZ ESCO, která se zaměřuje na chytrá energetická řešení pro firmy obce a veřejné instituce. Cílem je hledání inovativních a ekologicky přívětivých postupů při rozvoji energetické infrastruktury a elektromobility ve městě, možností úspor energií nebo podpora projektů alternativních a obnovitelných zdrojů. Prvním úkolem je půlroční mapování konkrétních příležitostí pro společné inovativní projekty.

Wikipedia


Prioritou je ochrana životního prostředí a úspora peněz 

„Chceme být nejen ‚smart‘, v duchu současného trendu ‚chytrých měst‘ používajících nejmodernější technologie pro zvyšování kvality života svých obyvatel, ale zároveň zodpovědní k životnímu prostředí nás samých i našich potomků. A to i v oblasti energetiky. Právě k hledání inovativních, ale zároveň udržitelných a sociálně citlivých řešení potřebuje samospráva zkušené a odborně zdatné specialisty z praxe,“ komentoval vůli města spolupracovat s ČEZ ESCO primátor Kladna Dan Jiránek.

Do spolupráce na některých projektech chce Kladno zapojit i okolní obce, které projeví zájem. Oblast spolupráce může například zahrnovat vytipování střech bytových domů nebo škol a školek pro osazení fotovoltaickými panely. U některých plynových kotelen městských objektů bude nutná v dohledné době modernizace.

Tady se naskýtá možnost zvolit efektivnější řešení například instalaci kogeneračních jednotek s kombinovanou výrobou elektřiny a tepla, což by přineslo významný benefit pro životní prostředí a zdraví občanů.

„S přípravou těchto a dalších podobných projektů můžeme Kladnu pomoci. Moderní energetika přináší městům obrovské výhody. Jsme schopni například sledovat spotřebu veřejných budov a porovnávat ji s ideálním stavem nebo regulovat ji podle počasí,“ říká generální ředitel ČEZ ESCO Kamil Čermák.

Spolupráce bude také zahrnovat projekty týkající se energetického managementu, energeticky úsporných opatření v budovách a u veřejného osvětlení, podpory zdravého prostředí ve školách a dalších budovách, optimalizace zásobování teplem nebo elektromobility.

Investice se budou splácet přímo z dosažených úspor za energie

V řadě případů je možné investice splácet přímo z dosažených úspor za energie (tzv. formát EPC). Výše úspor se obvykle pohybuje od 15 do 50 %. Jen loni EPC projekty ČEZ ESCO ušetřili českým městům a obcím 215 milionů korun. Zároveň uspořily celkově 34 000 tun ekvivalentu emisí CO2.

„Lze spolupracovat při hledání optimálních variant projektů na hospodaření s teplem nebo takových řešení zateplování dalších městských objektů, u kterých nebude docházet k nevhodnému utěsnění a zadržování vlhkosti ve zdech, což se v minulosti u některých škol a školek stalo. U rekonstrukcí školních kuchyní zase používáme různé jednotky, které slouží k zadržení tepla a současně vyššímu odvětrávání. To jsou projekty, které můžeme s energetiky konzultovat,“vysvětluje primátor Dan Jiránek.

Město také v rámci chystané rekonstrukce autobusového nádraží, kde vznikne řada parkovacích míst, uvažuje o vybudování dobíjecí stanice pro elektromobily. Počet elektrokol a elektromobilů ve městě postupně poroste a na to musí být připravena i energetická infrastruktura. Vedení Kladna také zvažuje využití elektromobilů v roli služebních vozů.