Kdy se vyplatí investovat do čištění fotovoltaických panelů?

NanosunV profesním i soukromém životě je rozumné investovat do produktů, které jsou navrženy tak, aby nám pomáhaly šetřit čas a peníze, vytvářet pohodlnější podmínky nebo, jako v případě fotovoltaických systémů, vyrábět udržitelnou zelenou elektřinu a zvýšit finanční profit.

 

Rozhodnutí o takové investici však až příliš často není doprovázeno úvahou o nutnosti pravidelné údržby takového produktu. Pokud si například koupíte sekačku na trávu, protože chcete sekat svůj trávník rychleji a pohodlněji, také vám v průběhu doby vzniknou dodatečné náklady na benzín nebo elektřinu, olej či menší opravy. 

 
Na povrchu každého venku umístěného objektu se časem hromadí nečistoty vlivem okolního prostředí a totéž platí i pro solární elektrárny. Firma nanosun se už šest let věnuje profesionálnímu čištění fotovoltaických povrchů s cílem prodloužit jejich životnost a zvýšit výnos.  
 
K dlouholetým evropským zákazníkům společnosti nanosun proto patří mimo jiné zemědělská družstva a agropodniky, využívající vlastní rozlehlé střešní plochy k umístění solárních modulů. Po vyčištění modulů od směsi plynů, vodních par a příměsí, které vychází větracími otvory ve střechách, se zákazníci mohou těšit ze zvýšení výkonu své FVE v mnoha případech až o 30 i více procent. Někteří na základě této zkušenosti posléze neváhají své solární střechy nechat vyčistit za rok i třikrát, protože si uvědomí, že v jejich případě je samočistící účinek fotovoltaických modulů bezpředmětný. 
 
Jinak je to u zákazníků společnosti nanosun vlastnících nebo provozujících pozemní solární elektrárny nacházející se v poměrně čistém prostředí. Jeden nebo dva roky jejich vlastního monitoringu nemusí signalizovat žádné znečištění FVE. V průběhu doby tento stav může měnit mnoho různých faktorů, které způsobují různé úrovně a typy znečištění. V zimě se jedná o soli, nečistoty a mastnoty, v létě pak pyl, květy a prach zvířené vlivem pohybu dopravních prostředků nebo větru. Záleží také na druhu použitých panelů, jejich sklonu a umístění.  
 
Je důležité vědět, že na solárních površích dochází v důsledku usazování nečistot k chemickým reakcím. Usazeniny jsou agresivní a rychle vytváří zakalený povrch modulu, hromadí se přímo na hranách a v rozích kolem rámů, přičemž film nečistot migruje zdola nahoru, a intenzita znečištění se postupně dále zvyšuje.  
 
I malé znečištění usnadňuje ukládání dalších usazenin a má za následek pozdější zapnutí systému v ranních hodinách a pozdější vypnutí večer. To je patrné zejména v chladných a ponurých zimních měsících, kdy již není optimální sluneční světlo. Jsou-li části solárních článků znečištěny, snižuje se výnos celého modulu, protože tato část se v obvodu chová jako odpor. Kvůli sériovému propojení, ve kterém jsou připojeny tzv. stringy, určuje nejslabší modul celkový výkon. 
 
Proto je důležité, aby v pravidelných intervalech zasáhl do procesu déšť nebo sníh, které by nečistoty vypláchl, jsou-li k tomu použité panely určeny. Pokud dostatečné množství srážek nebo vrstvy sněhu nepřichází, je nanejvýš vhodné zajistit si odborné ruční případně robotické vyčištění solární plochy. V rámci monitoringu měřitelný efekt čištění přetrvává až dva měsíce. Proto se majitelé pozemních elektráren zejména v Německu a Rakousku, které nebyly několik let čištěny, obracejí s důvěrou na společnost nanosun a její zkušené a profesionálně vyškolené týmy pracovníků. 
 
Za poslední dva roky přizpůsobilo mnoho výrobců solárních modulů své záruční podmínky. Jako příklad může posloužit následující citace: „Pokud dojde k poškození fotovoltaických modulů v důsledku neodborné manipulace nebo neodstraněného znečištění, dojde ke ztrátě nároku na záruku.“ (Zdroj: Sonnenenergie, 3/2015).  
 
Proto už mnozí z provozovatelů fotovoltaických elektráren, včetně zákazníků společnosti nanosun, počítají ve svýchinvestičních plánech s každoroční poměrnou částkou na údržbu a čištění FVE. Náklady na čištění jsou odčitatelnou daňovou položkou. Provozovatel samozřejmě odpovídá za bezpečný provoz svých fotovoltaických zařízení, a proto je pravidelná údržba povrchu FVE je velmi důležitá, jelikož v případech škody vzniklé zanedbáním údržby neexistuje pojistné plnění.

 

Na fotkách můžete vidět fotovoltaickou elektrárnu před a po čištění robotem:

 

Nanosun

 

 

Podrobné informace o čištění povrchu solárních elektráren vám poskytne:

nanosun s.r.o. – Nanocleansolar
E-mail: info@nanocleansolar.com
Karel Pařenica, tel. +420 722 914 684
Božena Navrátilová, tel. +420 777 914 933