KDU-ČSL: Chceme legislativně zakotvit bateriové systémy, aby mohly být využívány v rámci komunitních projektů

Do Sněmovny míří důležitá legislativa, která se týká Energetického zákona a Zákona o podporovaných zdrojích energie a prakticky všech domácností v České republice. Podle KDU-ČSL je totiž budoucnost v decentralizovaných zdrojích, zejména ve fotovoltaice na střechách, jejíž energii lze skladovat v bateriích.

Zdroj: KDU-ČSL

12 pozměňovacích návrhů

Novou legislativu začnou poslanci znovu projednávat 10. července v Hospodářském výboru. Pak zamíří do třetího čtení ve sněmovně, které proběhne během následujících týdnů.

„Pro rodiny je to důležité téma z hlediska ceny energie a tepla. Proto k novele zákona o energetice máme 12 pozměnovacích návrhů. Budeme doufat, že se nám podaří tuto legislativu projednat do konce volebního období,“ uvedl předseda KDU-ČSL Marian Jurečka.

Zakotvení akumulace energie

„Míříme k tomu, abychom mohli fotovoltaická zařízení dávat na střechy domů a nezabírat úrodnou půdu. Energie bude pro domácnosti dostupnější a v budoucnu levnější,“ dodal Jurečka

V Energetickém zákoně chceme zakotvit bateriová úložiště tak, aby mohla být využívána v rámci komunitních projektů. Aby bateriová úložiště mohla využívat například obce a další organizace. Chceme snížit náklady na energii domácnostem i firmám,“
 vysvětlil Jurečka.

Podle Jurečky je v novela důležité, aby stát také podpořil lepší využívání energie z biomasy a zpřísnit dohled nad energetickými šmejdy.