Kdo hodlá vytvořit největší fotovoltaickou elektrárnu s baterií v Česku? Zeptejte se experta!

„Cílem našeho komunitního projektu je vnést nový pohled na energetiku jako takovou a vytvořit komunitu vlastníků FVE, které naučíme, jak co nejefektivněji využívat zelenou energií,“ říká v rozhovoru pro náš portál,  Ing. Patrícia Čekanová, PhD., Předsedkyně představenstva Energetického družstva vlastníků FVE.

O problematice komunitní energetiky můžete diskutovat s experty během konference Smart Energy Forum v Praze dne 11. listopadu 2021.

Obrázek: Patrícia Čekanová, Předsedkyně představenstva, Družstvo vlastníků FVE

Propojení vlastníků FVE do komunity… to zní zajímavě, ale v rámci českých poměrů „hodně revolučně“. Můžete nám prosím blíže popsat Váš projekt „Energetického družstva vlastníků FVE“ (dále jen „družstvo“)?

Energetické družstvo vlastníků fotovoltaických elektráren je energetická komunita, která umožňuje propojení jednotlivých fotovoltaik do jednoho decentralizovaného úložiště energie, a tím vytvoří největší fotovoltaickou elektrárnu s baterií v Česku.

Jde o první komunitní projekt, který má podpořit decentralizaci energetického trhu. Chceme vnést nový pohled na energetiku jako takovou a vytvořit komunitu vlastníků FVE, které naučíme, jak co nejefektivněji využívat zelenou energií. A to nejen pro jejich vlastní spotřebu, ale i jako možnost využití pro jiné členy – členy komunity.

V rámci družstva usilujete o vytvoření největší „virtuální FVE“ v Česku. Jak toto propojení bude v praxi fungovat?  

Ve skutečnosti jde o virtuální propojení členů družstva, čímž vznikne zcela reálná největší fotovoltaická elektrárna s decentralizovaným úložištěm zelené energie z jejich vlastních FVE s bateriovým úložištěm. 

Propojení jednotlivých fotovoltaik funguje díky unikátní řídící jednotce SunBerry, kterou vyvinuli experti ze skupiny Ekocesta – což je náš hlavní partner. Díky cloudovému centru dokážeme efektivně řídit takto obří decentralizovanou elektrárnu.

Vzhledem k tomu, že elektrárny budou napříč celou Českou republikou, dodáme zelenou energii přímo tam, kde bude potřeba. Když bude krásný slunný den v Aši a v Brně bude zataženo, logicky si Brňák vezme „špinavou“ energii. Ale vzhledem k tomu, že vAši budou přebytky zelené energie, je výsledná uhlíková stopa našich družstevníků zcela neutrální – na jedné straně plus, na druhé mínus… a máme uhlíkovou neutralitu. 

A protože většina FVE dnes disponuje bateriovým úložištěm, dokážeme do nich energii dobíjet za aktuální tržní cenu. Výhodou komunitní energetiky je, že členové družstva nebudou generovat téměř žádnou odchylku – právě díky bateriím u FVE.

Když se stanu členem „družstva“, jaké výhody mi to přinese? Co se za členství platí – roční poplatky?

V družstvu se žádné roční poplatky nehradí. Je jen jeden poplatek, a to vstupní ve výši 5 Kč. Po vstupu do družstva začnete ihned využívat všechny výhody, kam patří i naše Wattpeněženka. Umožní vám sbírat body, které budete později využívat – třeba k nákupu čisté energie od partnerské společnosti Sysel Energie. Navíc Družstvo je vlastníkem 30% podílu na zisku společnosti Sysel Energie, každý družstevník získá automaticky rovný díl získané částky.

Připravujeme také další benefity v podobě slev na telefonní služby, internet a televizi.

V neposlední řadě je výhodou to, že členové podporují velkou myšlenku komunitní energetiky a decentralizace energetického trhu.

Má pro mne smysl stát se členem Energetického družstva, když mám FVE o výkonu 5 kWp a domácí Li-Ion baterií s kapacitou 7 kWh?

Samozřejmě, že má. Přispíváte k dosažení uhlíkové neutrality a rozvoji nového pohledu na komunitní energetiku. Každá fotovoltaická elektrárna má v našem družstvu své místo. Čím větší komunitu vytvoříme, tím více zelené energie pro odpovědné Čechy vyrobíme.

Jaký efekt mi družstvo přinese v zimě, když fotovoltaika nevyrábí? Dostanu nějakou slevu jako člen družstva za sdružený nákup elektřiny?

Jako člen družstva sbíráte body v již zmíněné Watt peněžence. V létě vyrábí vaše FVE dostatek elektřiny, ale v zimě už FVE nepokryje celou spotřebu vaší domácnosti. A právě v zimních měsících můžete využít body z Watt peněženky – k platbě za energii od našeho partnera na dodávku energie. Zajistíte si tak trvalé a celoroční snížení nákladů za energie pro vaši domácnost.

Váš počin na poli „komunitní energetiky“ je v rámci ČR unikátní svým rozsahem i pojetím. Jaké jsou vaše cíle do konce roku 2022?

Našim cílem je získat alespoň 1000 členů do našeho Družstva. Snažíme se dostat do povědomí široké veřejnosti a učit lidi k odpovědnému přístupu k energiím.

Vzhledem k novým podmínkám v energetickém světě už není fotovoltaika jen pro vyvolené, fotovoltaika je pro všechny lidi, kterým záleží na místě, kde žijí. Jedná se o investici, která může vydělávat domácnosti na pokrytí nákladů na energie.
—————————————————————————————————————————————————————————-

O problematice komunitní energetiky můžete diskutovat s experty během konference Smart Energy Forum v Praze dne 11. listopadu 2021.