KASKA: Milník 0,75 GWp a očekávaný návrat k české fotovoltaice
Výborné výsledky
KASKA v letošním roce instalovala největší parky ve své historii. Projekty velikostí přes 10 MWp následovaly jeden za druhým a společnost po skončení covidových omezení bez zaváhání realizovala několik velkých FV parků zároveň.
Nejvýznamnějším byl bezmála 50 MWp projekt Zuidbroek v Nizozemsku, následovaný 20 MWp v téže lokalitě. Rovněž stavěla carporty (solární přístřešky), kdy největším byl 4,5 MWp u zábavního parku v západní části EU s kapacitou více než 1000 parkujících vozidel.
Společnost KASKA letos významným způsobem posílila kromě kapacit montérů rovněž elektromontážní kapacity, takže dnes profesionálně provádí kompletní montáže velkých FVE, od beranění sloupků vlastní flotilou beranidel, montáží konstrukcí a panelů až po elektromontážní část DC i AC strany.
Pro další období má KASKA nasmlouvanou řadu projektů s výhledem na další navýšení objemu prací. Zákazníci oceňují hlavně dobré řízení projektů a vlastní kapacity strojů i personálu.
Důležité jsou dostatečné kapacity zkušeného středního a vyššího managementu. Díky působení firmy v oblasti stavebnictví více než 24 let a z toho více než 13 let v oblasti montáží FVE má společnost značné zkušenosti s řízením projektů, kvality a bezpečné práce.
„Milníkem 0,75 GWp jsme se pomyslně dostali do první ligy evropských montážníků velkých FV parků. Daří se nám i díky vlastním kapacitám držet vysokou kvalitu a zákazníci se rádi vracejí. Jako nadšená česká společnost máme radost, že se konečně po více než deseti letech vracíme na domácí trh. Můžeme tak přinést zpět, jako krajánci vracející se domů, zkušenosti ze světa, které jsme jako jedni z mála, kteří vydrželi poslední více než dekádu mimo ČR, nasbírali,“ uvedl k aktuálním výsledkům zakladatel a CEO firmy Václav Kaska.
Trhy v EU a nové technologie
Pro společnost původem z Českých Budějovic, kde si nedávno pořídila nový firemní areál se sklady a servisním zázemím, je i nadále klíčový trh zemí EU, především západní Evropy. Přestože má již kapacity na příští rok téměř vyprodané pro významné hráče z oboru, počítá i s návratem na český trh.
Za posledních dekádu montovala FVE ve 13 zemích EU. V současné době přibírá kolegy i celé pracovní party a rozšiřuje se. Dbá však na kvalitu a i na jejích zahraničních projektech je to znát. Několikrát se setkala s nekvalitně odvedenou prací od různě „rychlokvašených“ montážních firem z východní části EU i z ČR, opravovala po nich pak zpackané projekty.
Mezi zajímavé trendy ve velké fotovoltaice řadí společnost kromě klasických instalací také rozvoj carportů, má za sebou již několik zajímavých projektů například v Nizozemsku, v Belgii a na Kypru. Rovněž vnímá potenciál plovoucí fotovoltaiky a agrovoltaiky.
Návrat na český trh
V roce 2023 se skupina KASKA hodlá více angažovat na tuzemském fotovoltaickém trhu, kam může přinést čerstvý vítr a novější trendy hlavně v konstrukcích FVE.
„Rádi v Česku postavíme v následujících letech projekty o desítkách či stovkách megawatt. V západní Evropě určitě zrealizujeme více, možné jsou stovky MWp ročně, ale nechceme to přehánět a raději budeme držet kvalitu. Na poněkud zamrzlý český trh, kterému mezitím za posledních 10 let ujel trochu vlak, můžou firmy s intenzivní zahraniční zkušeností přinést velkou profesionalitu spolu s moderními postupy. Poohlížíme se rovněž po prvních projektech agrovoltaiky a rádi využijeme i zkušenosti s carporty. I naše spolupráce s velkými evropskými výrobci konstrukcí může pomoci trochu tápajícím projektantům i zákazníkům zvolit si moderní a jednoduché řešení,“ poznamenává s úsměvem Václav Kaska.
Obor fotovoltaiky vnímá společnost KASKA jako normální průmyslové odvětví, kde mohlo Česko konečně slavit úspěch a být lídrem. Firma za poslední dekádu, kdy v ČR byly projekty téměř zastaveny, namontovala v EU stovky MWp a je partnerem nejvýznamnějším hráčům v oboru.
„Škoda, že se fotovoltaika u nás neudržela, měli jsme konečně jako země našlápnuto na to být v alespoň nějakém oboru na špičce, ale díky české pozici ode zdi ke zdi, kdy jsme v jednu chvíli měli nejvyšší výkupní ceny a dotace na světě a vzápětí prakticky zákaz oboru, jsme se ocitli v pozici opět subdodavatelské a závislé. Českých firem mnoho nevydrželo, první roky v zahraničí byly krušné a zhoršovalo se to, ale zvládli jsme je a nyní můžeme sklízet plody s referencemi, které tu nikdo nemá,“ uzavírá Václav Kaska, ředitel společnosti skupiny KASKA.