Karlovarský kraj podporuje výstavbu nové gigatovárny na baterie

Karlovarský kraj tento týden vyjádřil podporu pro výstavbu obří továrny na baterie pro elektromobily. Pro region by to znamenalo příchod silného investora, který by nabídl pracovní místa a pomohl kraji překlenout útlum těžby a zpracování uhlí. Za projektem stojí společnost ČEZ.

Zdroj: BMW

Zdroj: BMW

Obří investice do nové „gigafactory“


Na výstavbě nové gigatovárny na baterie se bude podílet energetická společnost ČEZ . Má se jednat o mnohamiliardovou investici, která se bude realizovat v příštích letech v severních Čechách
.

Nyní se podle hejtmanství jedná o vhodném místě pro umístění závodu. Mezi variantami jsou Ústecký a Karlovarský kraj, investice by se pohybovala v řádech stovek miliard korun. Takzvaná „gigafactory“ připomíná názvem podobné továrny, které staví na výrobu baterií automobilka Tesla.

Společnost ČEZ již na Sokolovsku připravuje další investici do těžby lithia na Cínovci. Právě lithium by mohlo najít uplatnění při výrobě baterií na severu Čech. I to by mohl být podle vedení kraje argument pro získání investora.

„Lokalita je v kompetenci skupiny ČEZ. Pokud vím, jedná se o variantě v Karlovarském kraji. Šance je určitě dobrá. Jde o zajímavou lokalitu. Rádi to podpoříme, nesmírně by to pomohlo regionu po útlumu některých provozů Sokolovské uhelné,“ informoval ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček.

Řešení pro restrukturalizaci kraje

Sokolovská uhelná by mohla pro nový závod nabídnout vhodné místo. Má na svých pozemcích hned několik průmyslových zón a ploch, které jsou pro ně vyhrazeny.

Zásadním krokem je nyní pro ČEZ najít dva vhodné partnery, s nimiž továrnu postaví. Jedním bude globální výrobce baterií, druhý z řad automobilek.  „Jednáme s několika zájemci, prakticky všechny firmy z oboru pochází z Japonska, Jižní Koreje nebo Číny,“ řekl nedávno vysoce postavený manažer energetické společnosti.

Karlovarský kraj se dostává do komplikované situace tlakem na ukončení těžby uhlí. Sokolovská uhelná, která byla největším zaměstnavatelem v regionu, už ke konci srpna ukončila provoz své tlakové teplárny. O práci přijde postupně až tisícovka lidí.

Kraj i města se proto snaží hledat investory, kteří by utlumující se těžařský průmysl nahradili. Kraj už například jednal i s takovými firmami jako Amazon, Mercedes nebo Zalando.