Kandidát na prezidenta USA sází na zezelenání americké energetické politiky

Joe Biden dlouhodobě působil v Obamově administrativě, která stále za historickým vzestupem rozvoje obnovitelných zdrojů energie (OZE) v USA v poslední dekádě, Teď Joe Biden kandiduje na prezidentský post s tím, že hodlá přepracovat americký energetický systém od kořenů tak, aby se jádrem stala klimatická změna. Informuje o tom deník Financial Times.

Zdroj: Wikipedia

Zdroj: Wikipedia

 

2 biliony USD na podporu čisté ekonomiky

Pokud Biden (kandidát za demokratickou stranu) uspěje v prezidentských volbách, pak hodlá realizovat nový plán pro příští čtyři roky, kde stanoví 2 biliony USD ve výdajích na využití klimatických opatření na podporu ekonomiky, stižené pandemickou recesí.

Plán má umožnit souběh několika faktorů: drastického propadu nákladů na čistou energii, rychlý technologický pokrok a devastující účinky virové pandemie, díky kterým je plán v tak velkém objemu, jako jsou dva biliony dolarů, politicky životaschopný.

Biden v případě svého zvolení americkým prezidentem slibuje zajistit do roku 2020 čisté nulové emise a elektrifikaci amerického přepravního sektoru, instalaci rozsáhlé sítě nabíjejících míst, modernizaci distribuční sítě a rozmístění velkých utility-scale bateriových úložišť po celé zemi. Kromě toho slibuje, že Spojené státy se pod jeho vedením znovu přidají k íránské jaderné dohodě a k pařížské klimatické dohodě, které za Trumpa vypověděly s tím, že pro USA nejsou prospěšné.

Smělý plán

„Je to velmi smělý plán,“ říká podle FT expert na politiku klimatu Leah Stokesová z University of California, Santa Barbara. „V USA není aktuálně žádný stát, který by měl takto ambiciózní cíl.“

Biden však bude muset čelit těžkému souboji se se stávajícím pánem Bílého domu, kterým je současný prezident Donald Trump. Právě Trump, který jakožto prezident USA vyhlásil éru americké „energetické dominance“, zdemoloval regule brzdící těžbu, oslabil dohled na ochranu životního prostředí a využil slabší americké závislosti na zahraničních dodávkách k tomu, aby uvalil sankce na vývozce ropy od Venezuely po Írán.

Biden podle kritiků globální prvenství USA v ropném a plynárenském sektoru zničí, což Bidenovy podporovatele v břidličných baštách přimělo k prohlášení, že tamní ekonomiky budou destrukce uchráněny. Bidenův program podle těchto hlasů totiž vzkřísí americký průmysl, a při začlenění prvků z Nové zelené dohody uspokojí i levicové křídlo Demokratické strany a nevyděsí její střed.