Kancléř Scholz: Do roku 2030 bude Německo z obnovitelných zdrojů získávat 80 procent elektřiny a 50 procent tepla

Válka na Ukrajině podle německého kancléře Olafa Scholze ukazuje energetickou zranitelnost Západu, proto je třeba činit odvážné kroky k energetické a hospodářské transformaci. Scholz to uvedl minulý týden v projevu na Průmyslovém dni organizovaném Svazem německého průmyslu (BDI).

Zdroj: ČEZ

Náročná transformace

„Transformace, která před námi stojí, bude náročná. Chci ale, aby z ní Německo vzešlo silnější, a nikoli slabší. Chci, aby německá konkurenceschopnost byla po transformaci ještě větší,“ řekl ve svém projevu Scholz.

„Musíme být odvážnější a nevyčkávat,“ řekl kancléř o tom, že letošní rok je rokem zlomu a rokem rozhodnutí. Zástupce německého průmyslu Scholz ujistil, že všechny sliby týkající se energetických změn platí. „Proto vám dnes říkám, že do roku 2030 bude Německo z obnovitelných zdrojů získávat 80 procent elektřiny a 50 procent tepla,“ dodal Scholz.

Solární turbo

Nová spolková vláda si stanovila cíl rozšířit do roku 2030 instalovaný výkon solární energetiky v Německu ze současných přibližně 59 gigawattů na 220 GW. Cílem je v budoucnu využít všechny vhodné střešní plochy pro výrobu solární energie. Proto spolkové země zavádějí povinnost střešních fotovoltaických instalací na nových budovách.

Podle analýzy německé solární asociace BSW Solar je nutné, aby se v letech 2022- 2030 musela navýšit každoročně instalovaná kapacita nejméně na 15,5 GW a zároveň nesmí dojít k odstavení žádných starších zdrojů. Jedině tak lze dosáhnout ambiciózního cíle 220 GW instalovaného ve fotovoltaice do roku 2030 v Německu

„Tohoto cíle může Německo dosáhnout, pokud nyní přeřadíme na „solární turbo“ a odbourají se překážky energetického transformace. Pokud bude německá vláda jednat rychle, můžeme sklízet první plody ještě před koncem tohoto volebního období, protože development a schvalovací procesy nových solárních elektráren jsou ve srovnání s jinými zdroji poměrně krátké,“ řekl ředitel BSW Solar Carsten Körnig

Energetická bezpečnost

Obnovitelná energie podle Scholze zajistí energetickou bezpečnost Německa a také odolnost proti výkyvům cen energií z fosilních paliv.

„Klimatické změny, následky pandemie nemoci covid-19, energetická transformace a nyní Putinova válka. Pohybujeme se na neprobádaném území, ale máme jasný kompas,“ řekl Scholz. Směr podle kancléře pomáhá udržovat i jednota Západu ve vztahu k Rusku, které letos vojensky napadlo Ukrajinu.