Kanály v Kalifornii budou vyrábět solární energii
První projekt v Kalifornii
Pilotní projekt za 20 milionů dolarů financovaný státem Kalifornie nese název “Nexus”. Bude se skládat z přibližně 8 500 solárních panelů instalovaných nad třemi úseky kanálů Turlock Irrigation District (TID) ve střední Kalifornii. Očekává se, že proces instalace bude zahájen do roku 2023 a dokončen do roku 2024.
Cílem projektu Nexus je zabránit odpařování vody z kanálů a zároveň umožnit výrobu zelené elektřiny. Vybrané úseky kanálů se liší orientací a šířkou, jež se pohybuje od 6 metrů v nejužších částech až po přibližně 30 metrů v nejširších. Projekt Nexus bude také sloužit jako “zkušební koncept” pro další studium “solární konstrukce nad kanálem
K dalším benefitům projektu patří očekávané zlepšení kvality vody a snížení nákladů na údržbu díky omezení růstu vegetace v zakrytých kanálech. Výhodou by měla být i vyšší účinnost fotovoltaiky díky jejímu přirozenému ochlazování.
Kanály se změní v solární elektrárny
Stát Kalifornie má velký problém kvůli spotřebě vody. Zatímco většina dešťových a sněhových srážek spadne v zimě severně od Sacramenta, více než 80 % vody se spotřebuje v jižní části země, většina z toho v létě. To je hlavní důvod, proč se napříč státem táhnou vodní kanály – jedná se o největší systém tohoto typu na světě.
Další výzvou pro Kalifornii je skutečnost, že se asi 1 až 2 procenta vody z otevřených kanálů pod horkým kalifornským sluncem ztratí odpařováním. „Pokud solární panely budou fungovat na těchto prvních dvou mílích projektu Nexus, které právě realizujeme, je tu potenciál, že by se to mohlo rozšířit na více míst,“ řekl Josh Weimer, manažer pro vnější vztahy ve společnosti Turlock Irrigation District (TID), která zajišťuje správu kanálů v Kalifornii.
Nadějný potenciál
Dle studie provedené Kalifornskou univerzitou v Mercedu by pokrytí více než 6 400 kilometrů infrastruktury veřejných vodovodů v Kalifornii solárními panely mohlo ročně ušetřit až 238 miliard litrů vody. To stačí na pokrytí potřeby vody v domácnostech s více než dvěma miliony lidí nebo k zavlažování více než 20 tisíc hektarů zemědělské půdy.
Závěry studie konstatují, že na kanálech by se ročně mohlo ze solárních panelů vyrobit až 13 gigawattů solární energie. Toto množství odpovídá přibližně jedné šestině současné solární kapacity státu Kalifornie.
TID také uvádí, že projekt podpoří výzvu kalifornského guvernéra Gavina Newsoma, aby do roku 2030 60 % elektřiny ve státě pocházelo z obnovitelných zdrojů. Kalifornie podnikla řadu kroků v boji proti suchu a klimatickým změnám, které mají na stát dopad.